Opady deszczu i wysoka temp. mogły mieć negatywny wpływ na uprawy zbożowe i rzepaku - IUNG

24-06-2013 12:11
24.06. Warszawa (PAP) - Bardzo obfite opady deszczu, jakie wystąpiły w całym kraju, a zwłaszcza w południowo-zachodniej części Polski oraz występująca w tym czasie stosunkowo wysoka temperatura, mogą spowodować znaczne porażenie upraw zbożowych i rzepaku - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

"W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2013 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisano w raporcie.

IUNG podaje, że wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są znacznie wyższe od wartości krytycznych. Chodzi o uprawy: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraków cukrowych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek oraz roślin strączkowych.

"Bardzo obfite opady deszczu jakie wystąpiły w całym kraju a zwłaszcza w południowo-zachodniej części Polski oraz występująca w tym czasie stosunkowo wysoka temperatura, mogą spowodować znaczne porażenie upraw zbożowych i rzepaku" - napisano.

"W wielu rejonach Polski, po bardzo obfitych opadach atmosferycznych, powstało duże zagrożenie spowodowane znacznym nagromadzeniem się wody na polach. Woda nadal stoi na dużej powierzchni pól powodując, że w wielu rejonach uprawy polowe zaczynają gnić. W wielu rejonach Polski występuje znaczny nadmiar wody dla roślin uprawnych, który w dalszym ciągu jest bardzo niebezpieczny dla ich wzrostu i rozwoju" - dodano.(PAP)

jba/ asa/