OFE negatywnie wpływają na finanse publiczne, wpływ na wzrost dyskusyjny - Kotecki, MF

19-06-2013 07:39
19.06. Warszawa (PAP) - OFE negatywnie wpływają na finanse publiczne, a ich wpływ na wzrost gospodarczy jest dyskusyjny. W przeglądzie dotyczącym OFE jest 9 wariantów - wynika z rozmowy "Dziennika Gazety Prawnej" z Ludwikiem Koteckim, głównym ekonomistą w resorcie finansów .

"Raport (dotyczący funkcjonowania systemu emerytalnego - PAP) pokaże więcej wariantów. Będzie ich 9. Tyle mogę powiedzieć, bez uprzedzania samej publikacji" - powiedział w rozmowie dla gazety.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że raport będzie opublikowany w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Z przeglądu systemu emerytalnego wynika, że wpływ OFE na wzrost jest dyskusyjny, a bilans istnienia OFE negatywny.

"(...)Z naszych analiz wynika, że wpływ na wzrost gospodarczy jest dyskusyjny, głównie z powodu negatywnego oddziaływania na finanse publiczne, ale także potencjalnie małej efektywności inwestycji przez PTE. W końcu trzeba byłoby jasno powiedzieć, które wydatki mają być wykreślone" - zaznacza Kotecki w rozmowie.

"(...)Ten bilans istnienia OFE nie jest niestety pozytywny - wątpliwości zgłaszają nawet uczestnicy rynku kapitałowego, gdzie wpływ OFE wydawał się najmniej kontrowersyjny. Po drugie dane statystyczne o wydatkach publicznych nie pokazują ich spadku po wprowadzeniu OFE - czyli nie jest prawdą, że OFE w jakikolwiek sposób mogą pozytywnie oddziaływać na strukturę czy wysokość wydatków publicznych. Tu znacząco lepiej rolę taką odgrywać może budżetowa reguła wydatkowa. Po trzecie, o jakiej skali cięć w wydatkach w ogóle możemy rozmawiać? Nie można sobie przecież wyobrazić cięć wydatków na ponad 100 proc. PKB. Co do systemu emerytalnego górników - to nie jest to kwestia związana ze zmianami w OFE, ale oddzielna. Należy moim zdaniem poświęcić jej więcej analiz i wypracować projekt zmian, ponieważ odstaje on bardzo od powszechnego systemu emerytalnego" - powiedział Kotecki.

Ekonomista odpiera zarzuty wielu ekonomistów, że raport w części dotyczącej oddziaływania OFE na wzrost, nie jest poparty żadnymi konkretnymi wyliczeniami.

"Nie zgadzam się, że nie jest. Danych jest dużo. Nie wiem, do czego państwo dotarli - oficjalnej premiery przeglądu wciąż nie było" - powiedział.

Na pytanie, czy są szacunki, jaki byłby wzrost bez OFE, Kotecki powiedział:

"Rozumiem, że chodzi o cały skumulowany wpływ OFE na inwestycje, oszczędności, kapitalizację giełdy itd. My pokazujemy to osobno. Problem polega na tym, że żeby rzetelnie policzyć wpływ OFE na gospodarkę, należałoby się zgodzić co do jednego scenariusza bazowego. Musielibyśmy dokonać jego arbitralnego wyboru, a każdy wybór rzutuje na wyniki".

Ekonomista MF opierając się na przygotowanym raporcie dodaje, że OFE najbardziej znaczący wpływ mają na finanse publiczne.

"Już dziś można powiedzieć, że najbardziej ewidentny jest wpływ na finanse publiczne. Oszacowaliśmy w różnych wariantach wpływ OFE na dług publiczny do 2060 r. Przyjęliśmy trzy różne warianty wysokości składki: tę, która jest dziś - 2,8 proc., i ma dojść do 3,5 proc., tę która była do roku 2011, czyli 7,3 proc., i wreszcie poziom 2,3 proc., czyli zaraz po obniżeniu składki do OFE" - powiedział.

"Im wyższa składka, tym wyższe koszty OFE wyrażone w dodatkowym długu publicznym. Przy najwyższym jej poziomie i wypłatach emerytur przez OFE ten koszt sięga ponad 100 proc. PKB, a najmniej - 28 proc. PKB przy najniższej składce i wypłatach emerytur przez ZUS. A trzeba pamiętać, że im wyższy dług, tym większe ryzyko podwyżki podatków w przyszłości" - dodał.

Kotecki zauważa, że ostateczne rozwiązanie "będzie efektem konsultacji, nie tylko ze środowiskiem rządowym, lecz także społecznym i parlamentarnym".

"Rząd ma przedstawić raport Sejmowi. On opisuje wpływ systemu emerytalnego na trzy podstawowe wielkości: wzrost gospodarczy, wysokość przyszłych emerytur i sytuację finansów publicznych. Debata spowoduje, że finalny zbiór tych rozwiązań się zmniejszy, ale one dalej będą do dyskusji" - powiedział.(PAP)

kba/ morb/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA