NBP raczej nie będzie korzystał z instrumentu wykupu obligacji SPW - Koziński, NBP

20-09-2013 11:43
20.09. Warszawa (PAP) - NBP raczej nie będzie korzystał z instrumentu umożliwiającego zakup obligacji skarbu państwa - ocenia wiceprezes NBP Witold Koziński.

"Jeśli chodzi o możliwość zakupu SPW przez NBP, to możemy to robić i teraz. Ten instrument nic nie zmienia. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja. Przypuszczam, że do RPP będzie należał decydujący głos. My raczej z tego instrumentu nie będziemy korzystać. To raczej rodzaj asekuracji. Być może skorzystamy, gdyby nastąpił jakiś nagły odpływ kapitału zagranicznego z rynku" - powiedział w piątek Koziński w rozmowie z dziennikarzami.

"W sierpniu i wrześniu widać bardzo delikatny odpływ kapitału zagranicznego (z polskiego rynku długu - PAP). Niepokoje na rynkach bazowych nie dotknęły Polski. Złoty wrócił do swojego poziomu, ruchu na rentownościach obligacji też nie ma" - dodał.

W projekcie założeń do nowelizacji ustawy o NBP proponuje się stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego. Prezes NBP Marek Belka w sierpniowym wywiadzie dla serwisu Obserwatorafinansowy.pl wyjaśniał, że propozycja ta to kwestia techniczna, wynikająca z niespójności prawa związanego z operacyjną działalnością NBP obecnie regulowaną w ustawie o NBP i w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Belka wskazywał, że zgodnie z obecną ustawą o NBP bank centralny ma możliwość organizowania obrotu papierami własnymi, skarbowymi lub gwarantowanymi przez Skarb Państwa, ta ostatnia kategoria nie była natomiast wymieniona w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Dodał także, że NBP zgadza się z propozycją Ministerstwa Finansów, że trzeba te kwestie uporządkować.(PAP)

nik/ jba/ osz/