Na najbliższą aukcję rynek zgłosił duży popyt na obligacje krótko- i średnioterminowe - Marczak, MF

05-08-2013 16:42
05.08. Warszawa (PAP) - Na najbliższy przetarg inwestorzy zgłosili wstępnie duży popyt na obligacje z krótkiego i średniego odcinka krzywej - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Jego zdaniem, podaż krótkich obligacji ma zbliżony do neutralnego wpływ na rynek FI.

"Przetarg sierpniowy był ogłoszony jako warunkowy, którego przeprowadzenie uzależnione było od sytuacji rynkowej. Na najbliższy przetarg inwestorzy zgłosili wstępnie duży popyt na obligacje z krótkiego i średniego odcinka krzywej. W lipcu inwestorzy otrzymali środki z zapadających obligacji 2-letnich o wartości 7,1 mld zł i odsetki od innych obligacji o wartości 3,4 mld zł. W sierpniu na rynek wypłynie z budżetu kolejne 5,3 mld zł" - poinformował Marczak w komentarzu dla dziennikarzy.

"Uwzględniając wymienione elementy zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na popyt inwestorów przeprowadzając przetarg obligacji 2-letnich. W ostatnim okresie rentowności tych obligacji podlegały najmniejszym wahaniom, a przy nadpłynności sektora bankowego oraz spadku do zera zadłużenia w bonach skarbowych podaż +krótkich+ obligacji ma zbliżony do neutralnego wpływ na rynek długu" - dodał.

Resort finansów podał w poniedziałkowym komunikacie, że MF zaoferuje w środę, 7 sierpnia obligacje OK0116 za 3,0-5,0 mld zł. (PAP)

nik/ osz/