MG uważa, że zamrożenie płac w sferze budżetowej w '14 może być bezzasadne

10-09-2013 13:39
10.09. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki uważa, że utrzymywanie zamrożenia płac w sferze budżetowej także w roku 2014 może być bezzasadne - poinformował wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w opinii do projektu budżetu na przyszły rok. Resort gospodarki chce też, aby rząd odstąpił od wzrostu akcyzy na papierosy w 2014 roku.

"Rok 2014 ma być szóstym z kolei, w którym realne tempo wzrostu wynagrodzeń ma być niższe niż wzrost wydajności pracy. Tym samym tracimy możliwość bezpiecznego pobudzania gospodarki drogą wzrostu konsumpcji" - uważa wiceminister.

"Stawia to pod dużym znakiem zapytania zasadność utrzymywania dotychczasowej polityki zamrożenia wzrostu wynagrodzeń w większości jednostek centralnego sektora publicznego" - dodaje.

MG chce też, aby rząd odstąpił od planowanego w 2014 roku 5-proc. wzrostu akcyzy na wyroby tytoniowe.

"Opowiadamy się za odstąpieniem od zakładanego wzrostu stawki podatku akcyzowego o 5 proc. Obserwujemy w Polsce narastanie zjawiska nielegalnego importu i produkcji papierosów. Szacowane przez branżę tytoniową straty podatkowe wynoszą 4 mld zł. Podniesienie akcyzy ten proceder jeszcze nasili, z bardzo wątpliwymi efektami co do wzrostu wpływów podatkowych - spadają one już w bieżącym roku" - informuje Pietrewicz. (PAP)

bg/ ana/