MG spodziewa się ustabilizowania produkcji w VI na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego

19-06-2013 17:22
19.06. Warszawa (PAP) - Resort gospodarki spodziewa się ustabilizowania produkcji w czerwcu na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

"W ciągu pierwszych pięciu miesięcy produkcja przemysłowa była niższa niż przed rokiem o 1 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 22,5 proc. Eksperci MG oczekują, że czerwiec powinien poprawić wskaźniki pierwszego półrocza. W ich opinii niższa wartość produkcji przemysłowej mogła wynikać z dwóch długich majowych weekendów" - napisano w przesłanym PAP komentarzu.

"Analitycy resortu gospodarki spodziewają się również ustabilizowania produkcji na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego" - dodano.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w maju spadła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,7 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w maju rdr o 1,5 proc., a mdm spadła o 1,0 proc.

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. niższa o 27,5 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z kwietniem br. wyższa o 16,3 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 27,1 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,8 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.(PAP)

bg/ jba/ asa/