MG optymistycznie szacuje wzrost w II kw.

29-05-2013 16:24
29.05. Warszawa (PAP) - Analitycy Ministerstwa Gospodarki oceniają, że poprawia się sytuacja w przemyśle, co pozwala optymistycznie szacować wzrost w II kwartale.

GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale 2013 roku o 0,5 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,7 proc. rdr w IV kwartale. GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym, PKB w I kwartale wzrósł o 0,1 proc. Wcześniej GUS podał w szacunkach "flash", że w I kwartale rdr PKB wzrósł o 0,4 proc.

"Gwałtowny spadek inflacji pozytywnie wpłynął na konsumpcję gospodarstw domowych. Na nasze wydatki negatywnie oddziałuje jednak sytuacja na rynku pracy. Powolne odbicie konsumpcji oraz zastój w inwestycjach nie pozwalają z kolei na optymizm w ocenie perspektyw popytu krajowego" - napisano w komunikacie MG.

"Poprawia się za to sytuacja w przemyśle, co pozwala optymistycznie szacować wzrost PKB w II kwartale. Po uwzględnieniu czynników sezonowych dynamika wartości dodanej w tym dziale gospodarki wzrosła o 0,5 proc. Stopniowemu ożywieniu w przemyśle, powinna towarzyszyć wciąż pozytywna sytuacja w sektorach usług. Natomiast spadek aktywności odnotowaliśmy w budownictwie oraz handlu i naprawach pojazdów samochodowych" - dodano. (PAP)

map/ jtt/