MF upiera się, żeby emerytury z OFE wypłacał ZUS

13-06-2013 10:26
13.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nadal chce, aby emerytury z OFE wypłacał ZUS - poinformował wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że przegląd systemu emerytalnego zostanie najprawdopodobniej opublikowany w przyszłym tygodniu.

"W naszym przekonaniu to ZUS powinien być instytucją wypłacającą emerytury z OFE, powinien być jeden dostawca świadczeń. Wypłacanie przez ZUS wydaje się najsensowniejsze i najmniej kosztowne" - powiedział Cichoń podczas wystąpienia w Sejmie.

"Kolejnym argumentem na rzecz ZUS jest to, że wszelkie ryzyko wypłaty emerytur przejmuje budżet państwa" - dodał.

Wiceminister przypomniał także, że środki z funduszy emerytalnych do ZUS miałyby być przekazywane stopniowo, na 10 lat przed wypłatą emerytury.

Cichoń poinformował, że przyszłotygodniowa publikacja przeglądu systemu emerytalnego będzie wstępem do debaty i wypracowania zmian w OFE.

"W przyszłym tygodniu przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego zostanie najprawdopodobniej upubliczniony. Rozpoczniemy nad nim publiczną debatę i to będzie punkt wyjścia do zmian" - powiedział.

"Chcemy, aby debata rozpoczęła się od oceny obowiązujących rozwiązań w systemie emerytalnym. Wstępnie, na tym etapie jest sześć wariantów (wypłaty emerytur - PAP)" - dodał. (PAP)

bg/ map/