MF liczy, że Polska spełni kryterium fiskalne konwergencji w '14 - Dominik, MF

23-05-2013 14:34
23.05. Warszawa (PAP) - Resort finansów liczy, że Polska spełni fiskalne kryterium konwergencji w 2014 r. - poinformował w czwartek Jacek Dominik, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. Dodał on, że Polska nie znajduje się w grupie państw zagrożonych objęciem procedurą nadmiernych nierównowag makroekonomicznych.

"Obecnie Polska wypełnia tylko jedno z kryteriów konwergencji, kryterium stóp procentowych. Kryterium stabilności cen w tej chwili nie wypełniamy, ale z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że powinniśmy je spełniać w III kwartale tego roku" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

"Jeśli chodzi o kryterium fiskalne to spełniamy je po stronie długu publicznego. (...) Liczymy, że kryterium fiskalne zostanie spełnione w przyszłym roku. Deficyt ma się obniżyć do 3,5 proc. PKB w 2013 rok i biorąc pod uwagę nasze składki do OFE, które zostaną odjęte od deficytu sektora, będziemy spełniali kryterium fiskalne" - dodał.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że Polsce nie grozi objęcie procedurą nadmiernych nierównowag makroekonomicznych.

"Polska nie jest wskazywana jako kraj, w którym występują nierównowagi makroekonomiczne ani, w którym mogą one wystąpić w najbliższych latach" - poinformował.

29 maja Komisja Europejska przedstawi rekomendacje dla poszczególnych państw członkowskich.(PAP)

bg/ fdu/ ana/