Konsumpcja paliw w okresie I-III '13 spadła o 7,5 proc. rdr - POPiHN

14-05-2013 13:35
14.05. Warszawa (PAP) - Konsumpcja paliw w pierwszym kwartale 2013 r. spadła o 7,5 proc. rdr - wynika z przesłanych PAP danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 10 proc. rdr i wzrósł 15 proc. mdm.

"Wyniki I kwartału 2013 roku są znacznie gorsze niż wyniki z I kwartału 2012 roku. Spadło zapotrzebowanie na wszystkie gatunki paliw ciekłych, ale szczególnie istotne jest zmniejszenie sprzedaży oleju napędowego - głównego paliwa gospodarki" - napisał w komentarzu do danych Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN.

"Porównując marzec do marca spadek konsumpcji oleju napędowego jest wręcz alarmujący. Taki wynik krajowej sprzedaży paliw spowodował konieczność wysyłki części wyprodukowanych produktów za granicę zamiast lokować je w kraju. Dodatkowo w przypadku oleju napędowego rafinerie krajowe ograniczyły nieco skalę produkcji tego paliwa, a przecież jeszcze niedawno wydawano kolosalne pieniądze, aby zwiększyć możliwości produkcyjne paliwa do silników Diesla" - dodał.

Romaniuk ocenia, że nic nie wskazuje, aby w nadchodzących miesiącach sytuacja w gospodarce miała ulec zmianie.

"Pojawiający się niedobór środków budżetowych pochodzących z podatków zmusi do rewizji budżetu, co nie pozostanie bez wpływu na sprzedaż paliw. Firmy redukując koszty działania będą poszukiwać tańszych paliw, a tym samym kierować swoją uwagę na firmy działające w szarej strefie" - napisał.

"Nie zakłada się obniżenia podatków, więc szybkie wprowadzenie rozwiązań ograniczających szarą strefę jest, w obecnej chwili, chyba jedyną możliwością mogącą wzmocnić rynek paliw i tym samym zwiększyć dochody budżetu państwa i firm naftowych. Tym bardziej, że ceny paliw relatywnie maleją, a marże są na lepszych poziomach niż przed rokiem, co może zachęcić do zakupów u oficjalnych dostawców" - dodał.

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce:

<PRE> I-III III w tys. zmiana w tys. zmiana zmiana m sześc. rdr m sześc. rdr mdm

ogółem 4.950 -7,5 proc. 1.800 -10 proc. 15 proc.

benzyny 1.100 -6 proc. 403 -5 proc. 18 proc.

ON 2.900 -9 proc. 1.000 -13 proc. 15 proc.

LPG 0.900 -5 proc. 320 -3 proc. 12 proc.</PRE>(PAP)

mj/ sas/ asa/