Koniunktura w handlu detal. we IX mniej pesymistyczna niż w przed miesiącem i rokiem - GUS

20-09-2013 14:16
20.09. Warszawa (PAP) - Klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest we wrześniu nieco mniej pesymistycznie niż w sierpniu i przed rokiem - wynika z badania GUS. Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w sierpniu, przy nieco mniej negatywnych prognozach w tym zakresie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się we wrześniu na poziomie minus 4 (w sierpniu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż miesiąc wcześniej, przy nieco mniej negatywnych prognozach w tym zakresie.

"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Zmniejszanie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżone do planowanego w sierpniu. Jednostki sygnalizują dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - dodano. (PAP)

nik/ osz/