Indeks cen mieszkań w VIII wzrósł o 5,16 proc. rdr - Open Finance, Home Broker

06-09-2013 13:40
06.09. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań w sierpniu wzrósł o 5,16 proc. rdr, a mdm spadł o 0,95 proc. do 807,35 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Od początku roku indeks wzrósł o 11,25 proc.

"Indeks Cen Transakcyjnych utrzymuje się w silnym, trwającym niemal nieprzerwanie od początku tego roku, trendzie wzrostowym. Wskaźnik, liczony na bazie transakcji mieszkaniowych dokonywanych w największych miastach Polski przez klientów Home Broker i Open Finance, w sierpniu spadł wprawdzie o 7,75 pkt. (0,95 proc.), ale rok do roku rośnie o 39,65 pkt. (5,16 proc.). Sierpniowe notowanie ICT to 807,35 pkt." - napisano w raporcie.

"Drugi miesiąc z rzędu zaobserwowaliśmy też wzrost liczby dokonanych transakcji, co zresztą pokrywa się z informacjami Narodowego Banku Polskiego o ożywieniu w kredytach hipotecznych" - dodano.

"Od początku roku Indeks Cen Transakcyjnych zyskał już 11,25 proc., w ujęciu rok do roku mamy drugi miesiąc z rzędu wzrost o ponad 5 proc. To najsilniejsza dynamika rocznego wzrostu ICT w jego prawie sześcioletniej historii" - napisano.

Autorzy raportu oczekują, że ceny mogą rosnąć do końca roku, po czym możliwy jest zastój na rynku i spadek cen, szczególnie na początku 2014 r.

"Oczekujemy, że aktualna sytuacja na rynku nieruchomości będzie trwać jeszcze kilka miesięcy" - napisano w raporcie.

"Od nowego roku czekają nas istotne zmiany na rynku kredytów hipotecznych: oprócz pojawienia się programu rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, warto pamiętać o wchodzącej w życie nowej rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadzi obowiązkowy 5-proc. wkład własny do każdego kredytu. To może spowodować zastój na rynku i spadek cen zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku" - dodano.(PAP)

fdu/ ana/