GUS zmienił sposób notowania cen ziemniaka

23-08-2013 13:40
23.08. Warszawa (PAP) - GUS w 2013 roku zmienił sposób notowania cen ziemniaka - podał urząd w przesłanym PAP wyjaśnieniu.

"Od roku 2013 został zmieniony jedynie sposób notowania cen ziemniaków. Do 2012 r. GUS przeprowadzał notowania cen dla dwóch reprezentantów: Ziemniaki (notowane od stycznia do czerwca i od sierpnia do grudnia) oraz Ziemniaki wczesne (notowane od maja do lipca). W związku z trudnością w ustaleniu jednolitego sezonu występowania ziemniaków "młodych" na terenie kraju, GUS zrezygnował z notowań dwóch reprezentantów sezonowych wprowadzając w ich miejsce jednego reprezentanta całorocznego: Ziemniaki" - napisał GUS w wyjaśnieniu.

"W praktyce oznacza to, że w okresie w którym na rynku pojawiają się ziemniaki ze zbiorów tegorocznych, ankieter dokonujący notowań cen detalicznych przechodzi na ich notowanie wówczas, gdy udział w sprzedaży ziemniaków "młodych" przewyższa udział ziemniaków ze zbiorów ubiegłorocznych, a nie jak do 2012 r. w ściśle określonych miesiącach ustalonych dla wszystkich rejonów" - dodał.

Niedawno prezes NBP Marek Belka powiedział, że cały wzrost inflacji w lipcu to efekt wzrostu opłat za wywóz śmieci i przyjęcie innej metodyki notowania cen ziemniaków.

GUS podał w ubiegłym tygodniu, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły rdr o 1,1 proc., po wzroście o 0,2 proc. rdr w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. (PAP)

map/ ana/