Gilowska zrzekła się funkcji członka RPP, prezydent ją odwołał - komunikat (opis)

04-10-2013 17:49
04.10. Warszawa (PAP) - Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji - podano w piątek na stronie internetowej prezydenta RP.

"W związku ze zrzeczeniem się przez prof. Zytę Gilowską funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, prezydent Bronisław Komorowski na podstawie artykułu 13 ust. 5 pkt. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. odwołał ją z funkcji członka RPP" - napisano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.

Wspomniany w komunikacie punkt ustawy głosi, że "Organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go (...) w przypadku zrzeczenia się swej funkcji".

Taki sam komunikat pojawił się na stronie NBP.

Rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała w rozmowie z PAP, że prezydent Bronisław Komorowski ma 3 miesiące na powołanie następcy w RPP.

"Pani profesor Zyta Gilowska poinformowała pana prezydenta o swojej rezygnacji, pytanie o powody należy adresować bezpośrednio do prof. Gilowskiej. Pan prezydent przyjął ze zrozumieniem argumentację i na jej prośbę odwołał z funkcji członka RPP" - powiedziała PAP Trzaska-Wieczorek.

"Prezydent ma trzy miesiące na powołanie członka RPP" - dodała.

Pytana o kandydatury na potencjalnych następców Gilowskiej, odpowiedziała: "Pismo z rezygnacją wpłynęło do nas dopiero w tym tygodniu. Jeśli pojawi się odpowiednia kandydatura, to następca zostanie powołany. Sądzę, że ten termin 3 miesięcy nie zostanie skonsumowany".

Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta, poinformował, że trwają analizy prawne dotyczące charakteru uzupełnienia składu RPP.

"Pierwsza podstawowa kwestia to precyzyjne określenie charakteru uzupełnienia składu Rady, czy to uzupełnienie jest w ramach kadencji członka Rady, czy całości Rady. W tej sprawie trwają analizy prawne" - powiedział Dziekoński w piątek w TVN CNBC.

W lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał prof. Zytę Gilowską do Rady Polityki Pieniężnej. Od lipca 2012 r. Zyta Gilowska była nieobecna na pięciu posiedzeniach decyzyjnych RPP.

Ustęp 7. ustawy o NBP głosi, że "Uzupełnienia składu Rady na miejsce opróżnione z przyczyn określonych w ust. 5 i 6 organy powołujące dokonują nie później niż w okresie 3 miesięcy od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady". (PAP)

fdu/ bg/ asa/