Fed pozostawia politykę monetarną bez zmian, dostrzega ryzyko dezinflacji w USA

31-07-2013 20:37
31.07. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że inflacja poniżej 2 proc. w USA może utrudnić wzrost w gospodarce USA.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że "inflacja utrzymująca się poniżej 2 proc. celu, może stanowić zagrożenie dla kondycji gospodarki, komitet oczekuje jednak, że inflacja powróci do poziomów celu inflacyjnego w średnim terminie" - wynika z komunikatu opublikowanego po zakończeniu posiedzenia FOMC.

Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu 2013 r. wzrosły rok do roku czerwcu o 1,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrosły o 1,6 proc. Inflacja w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu od ponad roku.

Fed zdecydował w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego. Amerykański Bank centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD miesięcznie.

Fed powtórzył również, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

Przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od warunków panujących w amerykańskiej gospodarce - powiedział prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke w trakcie lipcowego wystąpienia przed komisją ds. finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów. Bernanke podkreślił, że tempo skupu obligacji może zostać zmniejszone lub zwiększone, w zależności od warunków panujących w gospodarce USA.

Na konferencji prasowej po czerwcowym posiedzeniu Bernanke zapowiedział jednak, że Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała.

Amerykański bank centralny ocenił w środę, ze gospodarka USA "rosła w skromnym tempie w pierwszej połowie roku. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu Fed ocenił tempo wzrostu jako "umiarkowane".

Fed ocenił, że poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości w USA, wzrost gospodarczy jest hamowany jednak przez restrykcyjną politykę fiskalną.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2013 roku o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał w środę Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2013 roku o 1,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Departament Handlu USA podał jednocześnie, że w I kwartale 2013 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł tylko o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Wcześniejsze wyliczenie Departament Handlu USA mówiło o wzroście amerykańskiego PKB o 1,8 proc. w I kwartale 2013 r. w ujęciu zanualizowanym kdk. (PAP)

wst asa/