Fed podzielony co do przyszłości luzowania ilościowego - minutes

21-08-2013 20:53
21.08. Nowy Jork (PAP) - Część członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oceniło, że wskazane będzie w niedalekiej przyszłości ograniczenie skali programu luzowania ilościowego. Jednocześnie jednak inni członkowie FOMC zalecają cierpliwość przy podejmowaniu tej decyzji - wynika z opublikowanego w środę raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Prawie wszyscy członkowie komitetu zgodzili się, że zmiana w programie skupu nie była jeszcze wskazana. Kilku z nich wskazało jednak, że już niedługo skup obligacji powinien zostać w pewnym stopniu ograniczony, zgodnie z ogłoszonym planem" - napisano w minutes.

Podczas lipcowego posiedzenia Rezerwa Federalna zdecydowała o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Wcześniej prezes Fed Ben Bernanke zapowiedział, że Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała.

W opublikowanych w środę minutes napisano, że w trakcie ostatniego posiedzenia kilku członków FOMC zalecało zachowanie cierpliwości przy podejmowaniu decyzji w sprawie przyszłości luzowania ilościowego. Podkreślili oni, że konieczna jest dalsza analiza informacji napływających z gospodarki zanim możliwa będzie zmiana w tempie skupu aktywów.

Jednocześnie "prawie wszyscy członkowie potwierdzili, że nie widzą przeciwskazań co do ograniczenia skupu w dalszej części tego roku" - napisano w minutes.

Indeks Dow Jones spadkami zakończył pięć sesji z rzędu i jest to najdłuższa taka seria tego indeksu od początku tego roku. Inwestorzy sprzedają akcje na fali obaw o skutki wygaszania luzowania ilościowego w USA. Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 17-18 września. 65 proc. ankietowanych przez Bloomeberga ekonomistów oczekuje, że amerykański bank centralny zdecyduje się na nim na pierwszą redukcję skali skupu obligacji. Obecnie Fed skupuje miesięcznie obligacje warte 85 mld USD.

Część członków wskazało, że "warunki na rynkach finansowych uległy znacznemu zacieśnieniu. Ocenili oni, ze wyższe poziomy długoterminowych stóp proc. mogą być istotnym czynnikiem powstrzymującym wzrost gospodarczy w USA" - wynika z minutes.

Po zakończeniu lipcowego posiedzenia Fed powtórzył, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

W trakcie ostatniego posiedzenia FOMC, amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost gospodarczy w USA przyśpieszy w drugiej połowie roku a potem będzie się "dalej umacniał - wynika z minutes. Jednocześnie jednak kliku członków FOMC wyraziło obawy o wpływ na gospodarkę rosnących stóp oprocentowania kredytów hipotecznych, wyższych cen ropy naftowej, wolnego wzrostu na rynkach eksportowych oraz ryzyka związanego z utrzymywaniem obciążeń ze strony polityki fiskalnej. (PAP)

wst asa/