Fed może wprowadzić pierwsze ograniczenia QE we wrześniu - Stein

28-06-2013 16:39
28.06. Nowy Jork (PAP) - Fed może wprowadzić pierwsze ograniczenia skali programu skupu obligacji na wrześniowym posiedzeniu - ocenił Jeremy Stein, członek zarządu Rezerwy Federalnej i dodał, że Fed przy ocenie programu luzowania ilościowego bierze pod uwagę jego efekty od momentu wprowadzenia, a nie tylko słabsze w ostatnim czasie dane makroekonomiczne z gospodarki USA.

Przedsiębiorcy i konsumenci w USA nie powinni nadinterpretować komunikatów Fed - powiedział Stein w piątek.

"Staraliśmy się w ostatnich tygodniach zapewnić więcej przejrzystości co do zasad, którymi będziemy się kierować przy zmianach polityki. Fundamenty, na których opiera się nasze aktualne nastawienie są jednak zasadniczo niezmienne" - powiedział Stein.

Podwyższona zmienność na rynkach finansowych nie zaszkodzi wzrostowi w amerykańskiej gospodarce - ocenił z kolei przewodniczący oddziału Fed z Richmond, Jeffrey Lacker.

"Podwyższona zmienność jest normalną częścią składową procesu wyceniania nowych informacji przez rynki finansowe i nie powinna zaszkodzić scenariuszowi umiarkowanego wzrostu w USA" - powiedział Lacker w piątek.

W ubiegłym tygodniu prezes Fed Ben Bernanke zapowiedział, że Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed. (PAP)

wst/ ana/