Ewentualna podwyżka stóp NBP raczej w II kw. '14 niż w pierwszym - Chojna-Duch

18-07-2013 09:18
18.07. Warszawa (PAP) - Ewentualna podwyżka stóp NBP jest bardziej prawdopodobna raczej w drugim kwartale 2014 roku niż w pierwszym - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

"W sierpniu nie mamy spotkania, we wrześniu... Pan prezes NBP zresztą zapowiedział na konferencji prasowej, że co najmniej do końca roku nie będziemy ciąć stóp, bo będziemy oczekiwać ożywienia gospodarczego. (...) Więc patrzymy na to, co się będzie działo już w 2015 roku. (...) Wygląda lepiej, ożywienie powinno nastąpić, chociaż jeszcze na niskim poziomie, taka stabilizacja tego stagnacyjnego elementu - może jeszcze 2-3 miesiące nastąpi i później stopniowe odbicie w 2014" - powiedziała w czwartek w TVN24 Chojna-Duch.

Pytana o kolejne ruchy RPP Chojna-Duch odpowiedziała: "być może, oby była już podwyżka (stóp - PAP), bo będzie to sygnalizowało lepszy wzrost gospodarczy. Czyli, że mamy nadzieję na to, że w 2015, w końcu 2014 roku ten wzrost będzie nieco bardziej intensywny".

Członkini RPP na pytanie czy ewentualna podwyżka stóp jest raczej bardziej prawdopodobna w drugim kwartale przyszłego roku niż w pierwszym odpowiedziała: "tak".

"Oczywiście może być sytuacja niespodziewana, czyli pogłębienie gwałtownej recesji w Unii Europejskiej, bądź też deflacja. Ale tego nie przewidujemy" - dodała. (PAP)

jba/ asa/