Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

30-09-2013 09:29
30.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na węgierskim banku centralnym, który obniżył stopy o 20 pb i na czeskim banku centralnym, który podtrzymał gotowość do interwencji na rynku walutowym, ale na nie się nie zdecydował. W rozpoczynającym się tygodniu istotne będą dane o tureckiej inflacji i sprzedaży detalicznej na Węgrzech i w Czechach.

W poniedziałek dane o tureckim bilansie handlowym, a w środę o węgierskim bilansie.

We wtorek zostaną podane odczyty PMI w regionie.

W czwartek dane o CPI w Turcji we wrześniu.

W piątek sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej w Czechach i na Węgrzech.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,43 proc. do 25,6886 za euro, forint umocnił się o 0,06 proc. do 298,212 za euro, a turecka lira osłabiła się o 2,69 proc. do 2,7483 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,06 proc. do poziomu 4,2202 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,84 proc. do poziomu 959,80 pkt., węgierski BUX wzrósł o 2,27 proc. do poziomu 18.659,73 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,97 proc. do 74.772,34 pkt., a WIG wzrósł o 1,02 proc. do poziomu 50.819,81 pkt.

---------------------

WĘGRY

NBH OBNIŻA STOPY PROC. I PROGNOZY CPI, PODNOSI PROGNOZY PKB

Węgierski bank centralny (NBH), zgodnie z oczekiwaniami rynku, obniżył stopy procentowe o 20 pb do najniższego w historii poziomu. Główna stopa spadła do 3,6 proc.

Jednocześnie bank obniżył prognozy inflacji do 2,0 proc. w 2013 r. i 2,4 proc. w 2014 r. z odpowiednio 2,1 i 3,2 proc. Z kolei prognozy NBH dla PKB wzrosły do 0,7 proc. na 2013 r. i 2,1 proc. w 2014 r. z odpowiednio 0,6 proc. i 1,5 proc.

"Nowe prognozy wskaźnika CPI wydają się wiarygodne i sugerują, że inflacja pozostanie poniżej celu aż do 2015 roku. Ton oświadczenia był +gołębi+ i nie ma wielkich przeszkód dla dalszego luzowania. Dlatego też uważamy, że NBH może obniżyć stopy do 3 proc. do końca roku w trzech kolejnych krokach, po 20 pb" - napisano w komentarzu banku Morgan Stanley.

Także bank Nomura spodziewa się trzech dalszych obniżek po 20 pb.

Po decyzji grupa analityczna Capital Economics obniżyła prognozę referencyjnej stopy procentowej na koniec roku do 3,0 proc. z 3,5 proc., argumentując, że "gołębia RPP będzie chciała łagodzić politykę tak daleko, jak tylko się da".

Po decyzji NBH również węgierski bank OTP obniżył prognozę stopy procentowej na koniec 2013 r. do 3,0 proc.

BEZROBOCIE W DÓŁ

Średnia stopa bezrobocia w okresie czerwiec-sierpień spadła do 9,9 proc. wobec 10,1 proc. w okresie maj-lipiec. Ekonomiści spodziewali się spadku stopy bezrobocia do 10,0 proc.

DODATNIE SALDO C/A

Nadwyżka obrotów bieżących w II kw. wyniosła 612 mln euro wobec 666 mln euro nadwyżki w I kw. po rewizji z 549 mln euro.

Erste Group ocenia, że bilans C/A w krótkim okresie będzie wspierał forinta.

Zadłużenie zagraniczne brutto po wyłączeniu pożyczek wewnątrzkorporacyjnych obniżyło się do 91 mld euro z 92,5 mld euro w I kw. i 100 mld euro rok wcześniej.

RZĄD ODPIERA ZARZUTY O PLANY NACJONALIZACJI FIRM ENERGETYCZNYCH

Rzecznik rządu Węgier Andras Giro-Szasz zapewnił w ubiegły poniedziałek, że rząd nie ma zamiaru nacjonalizować przedsiębiorstw energetycznych. W ten sposób odniósł się do reakcji prasy na zapowiedź premiera Viktora Orbana dotyczącą wykupienia przez państwo kilku firm.

Wcześniej premier Viktor Orban poinformował, że rząd prowadzi negocjacje w sprawie wykupienia sześciu lub siedmiu firm dostawców energii, które w przeszłości sprywatyzowano. 9 września, na pierwszym posiedzeniu parlamentu po wakacjach premier Węgier oświadczył, że dla zagranicznych firm na Węgrzech "era kolonizacji się skończyła".

---------------------

CZECHY

BANK CENTRALNY NIE ZMIENIA STÓP I NIE INTERWENIUJE NA FX

Czeski bank centralny (CNB) nie zmienił poziomu stóp procentowych i powtórzył, że główna stopa pozostanie na poziomie bliskim zera (0,05 proc.) przez długi czas.

Bank nie zdecydował się na interwencje na rynku walutowym celem osłabienia korony. Prezes banku Miroslav Singer powtórzył, że zarząd jest gotów użyć interwencji jeśli pojawi się taka potrzeba i że we wrześniu głosowano nad taką interwencją.

"Ani decyzja, ani komunikat nie były zaskoczeniem. Temat interwencji na FX pozostaje żywy, a czy bank naciśnie spust następnym razem zależy przede wszystkim od kursu korony i nowej prognozy inflacji" - napisano w komentarzu UniCredit.

BNP Paribas nie spodziewa się interwencji na FX i zwraca uwagę na możliwą zmianę polityki fiskalnej i skutki takiej zmiany dla polityki pieniężnej.

"Kolejne posiedzenie CNB odbędzie się 7 listopada, 10 dni po wyborach parlamentarnych (25-26 października), które mogą wynieść do władzy zwolenników łagodniejszej polityki fiskalnej. Wobec tego i przy gospodarce, która już wyszła z recesji, sądzimy, że nie będzie potrzeby osłabiania korony by podbić inflację" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Także Capital Economics uważa, że interwencji ostatecznie nie będzie, o ile nie będzie ponownego osłabnięcia wzrostu.

---------------------

TURCJA

WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH STABILNE

Dostosowany sezonowo wskaźnik użycia mocy produkcyjnych we wrześniu wyniósł 74,9 proc. i był stabilny mdm czwarty raz z rzędu. Jednak, jak oceniają ekonomiści Erste Group, sugeruje on pewne przyspieszenie rocznej dynamiki produkcji przemysłowej.

kba/ fdu/ ana/