Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

02-09-2013 11:25
02.09. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu w centrum uwagi była węgierska polityka monetarna, a także wypowiedzi prezesa tureckiego banku centralnego na temat kursu liry. W rozpoczynającym się tygodniu istotne będą dane ze sfery realnej regionalnych gospodarek.

We wtorek dane o inflacji w Turcji w sierpniu i ostateczny odczyt PKB w Czechach za II kwartał.

W środę ostateczne odczyty PKB za II kw. na Węgrzech i w Rumunii, oraz dane o sprzedaży detalicznej na Węgrzech i w Czechach w lipcu.

W piątek dane za lipiec o węgierskiej produkcji przemysłowej i bilansie handlowym.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,30 proc. do 25,7182 za euro, zaś forint osłabił się o 0,98 proc. do poziomu 300,605 za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,45 proc. do 2,6957 za euro. W tym czasie złoty osłabił się 1,04 proc. do poziomu 4,2657 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 2,35 proc. do poziomu 945,21 pkt., węgierski BUX wzrósł o 0,29 proc. do poziomu 18198,84 pkt. Turecki XU100 stracił 2,79 proc. do 66394,41 pkt., a WIG obniżył się o 2,05 proc. do poziomu 48871,9 pkt.

---------------------

WĘGRY

BAZOWA STOPA PROCENTOWA OBNIŻONA O 20 PB

We wtorek węgierski bank centralny obniżył bazową stopę procentową o 20 pb do poziomu 3,80 proc. Ekonomiści spodziewali się łagodniejszej obniżki w skali 10 pb.

"Spowolnienie tempa luzowania wynika z tego, że bank chce łagodzić politykę monetarną nie doprowadzając do wyprzedaży forinta. Potrzeba niższych stóp procentowych jest ewidentna. Inflacja pozostaje poniżej celu (1,8 proc. rdr w lipcu), wzrost jest powolny, a w gospodarce istnieją znaczące zasoby wolnych mocy przerobowych" - napisano w komentarzu Capital Economics do decyzji.

Zdaniem analityków CE "przestrzeń do dalszych obniżek stopy procentowej pozostanie ograniczona" ze względu na zagrożenia związane z osłabieniem forinta. "Na razie podtrzymujemy naszą prognozę, że bazowa stopa procentowa zostanie do końca bieżącego roku obniżona do poziomu 3,50 proc." - napisano.

PMI W GÓRĘ

Wskaźnik PMI w sierpniu wzrósł do 51,7 pkt. z 49,0 pkt. w lipcu. Analitycy Capital Economics zwracają uwagę, że wskaźnik PMI dla Węgier nie jest obliczany przez Markit, a dane są bardziej zmienne niż w innych krajach.

BEZROBOCIE

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie maj-lipiec 2013 r. wyniosła średnio 10,1 proc. Analitycy spodziewali się, że właśnie takiego poziomu. Wcześniej, w IV-VI 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 10,3 proc. Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

---------------------

TURCJA

LIRA BĘDZIE MOCNIEJSZA DZIĘKI DZIAŁANIOM CBRT NA FX - BASCI

Szef tureckiego banku centralnego (CBRT) Erdem Basci powiedział we wtorek, że turecka lira znacząco zyska do końca roku, ale zostanie to osiągnięte nie poprzez manipulowanie stopami procentowymi, a przez operacje na rynku walutowym. Basci wskazał poziom 1,92 za dolara na koniec roku.

"To stanowi duży szok dla rynku, który spodziewał się ze strony CBRT zapowiedzi podwyżki stóp procentowych. Basci dodał, że CBRT ustabilizuje koszt pieniądza na poziomie pomiędzy 6,75 proc. a 7,75 proc. do końca bieżącego roku" - napisano w komentarzu Erste.

"Oświadczenie Basci'ego zmniejszyło niepewność co do środowiska stóp procentowych i w tym sensie jest pozytywne. Jednakże rezerwy walutowe tureckiego banku nie są zbyt duże, w związku z czym jego strategia ma małe szanse powodzenia, chyba że CBRT zmieni swoją politykę wpływania na rynek walutowy i zastosuje aukcje transakcji swap" - dodano.

PMI W GÓRĘ

PMI w sierpniu wzrósł do poziomu 50,9 z 49,8 w lipcu, co, zdaniem Capital Economics, mogło być zaskoczeniem ze względu na zacieśnianie polityki pieniężnej przez turecki bank centralny.

DEFICYT W HANDLU WYŻSZY NIŻ OCZEKIWANO

Deficyt w handlu w lipcu wyniósł 9,8 mld USD, czyli przekroczył znacząco konsensus rynkowy wynoszący 8,2 mld USD.

"Niespodzianka z deficytem wynikała głównie z wyższego niż spodziewano się importu. Skumulowany 12-miesięczny deficyt handlowy w lipcu poszerzył się do 93,4 mld USD z 91,6 mld USD w czerwcu z powodu głównie niesprzyjającego efektu bazy handlu złotem. Znaczący eksport złota, jaki miał miejsce w zeszłym roku nie jest powtarzany w 2013 roku. Miesięczny import netto złota wyniósł 1,4 mld USD. 12-miesięczny skumulowany deficyt handlowy po wyłączeniu energii i złota, z drugiej strony, spadł o 0,3 mld USD do 38,5 mld USD" - napisał w komentarzu Nazli Karamollaoglu z BNP Paribas.

Eksport wyrównany sezonowo i kalendarzowo wzrósł w lipcu o 2,1 proc. mdm, podczas gdy import spadł o 2,2 proc. mdm.

"Deficyt handlowy sugeruje, że lipcowy deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł około 5,5 mld USD, który z kolei w ujęciu 12-miesięcznym wzrósł do około 55 mld USD z 53,6 mld USD w czerwcu" - napisał analityk BNP Paribas.

"Oczekujemy, że deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostanie zasadniczo "płaski" do końca tego roku z powodu spowolnienia popytu krajowego. Spodziewamy się na koniec 2013 roku, że deficyt C/A zbliży się do 56 mld USD (wynosząc 6,8 proc. PKB)" - dodał Karamollaoglu.

---------------------

CZECHY

PMI W GÓRĘ

Wskaźnik PMI dla Czech w sierpniu wzrósł do 53,9 pkt. z 52,0 pkt. w lipcu.

NASTROJE KONSUMENTÓW NAJWYŻSZE OD MARCA 2011 Wskaźnik nastrojów czeskich konsumentów wzrósł w sierpniu do minus 17 z minus 20,5 w lipcu. Jak zaznaczają w komentarzu ekonomiści Erste Group, to najwyższy poziom od marca 2011 r.

PREZYDENT PODPISAŁ DOKUMENT O SAMOROZWIĄZANIU PARLAMENTU

Prezydent Republiki Czeskiej Milosz Zeman podpisał we wtorek dokument, którym ostatecznie zatwierdził samorozwiązanie Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu). Potwierdzono też datę wyborów, które mają się odbyć 25 i 26 października - podała kancelaria Zemana.

(PAP)

ost/ fdu/ kba/ jtt/