Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

08-07-2013 09:22
08.07. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu głównymi wydarzeniami w regionie były czeskie, węgierskie i tureckie dane z gospodarki, w szczególności odczyt CPI w Turcji za czerwiec, a także obniżka stóp procentowych w Rumunii. W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na węgierskiej i czeskiej inflacji.

W poniedziałek dane o produkcji przemysłowej w Turcji i Czechach za maj oraz czeski bilans handlowy w maju. Ekonomiści spodziewają się, że czeska produkcja spadła o 2,0 proc. rdr, a turecka wzrosła o 3,4 proc. rdr (po dostosowaniu o dni robocze).

We wtorek dane o CPI w Czechach w czerwcu. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja wyniosła 1,3 proc. rdr, tyle samo, ile miesiąc wcześniej. Także we wtorek wstępne dane o bilansie handlowym Węgier w czerwcu. Konsensus ekonomistów wskazuje na nadwyżkę 855 mln euro.

W czwartek dane o inflacji na Węgrzech. Ekonomiści spodziewają się, że CPI wyniósł 1,8 proc. rdr, tyle samo, ile w maju. Również w czwartek opublikowane zostaną dane o bilansie płatniczym Turcji w maju. Konsensus ekonomistów szacuje deficyt na 6,9 mld USD.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,09 proc. do poziomu 25,9814 za euro, forint osłabił się o 0,11 proc. do poziomu 295,48 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,50 proc. do poziomu 2,5212 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,36 proc. do poziomu 4,3085 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 0,56 proc., do poziomu 873,39 pkt., węgierski BUX spadł o 0,68 proc., do poziomu 18.893,81 pkt. Turecki XU100 spadł o 4,17 proc., do poziomu 73.111,83 pkt., WIG wzrósł o 0,81 proc., do poziomu 45.110,89 pkt.

---------------------

WĘGRY

SPRZEDAŻ DETALICZNA W MAJU WZROSŁA SILNIEJ OD OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna na Węgrzech w maju, po dostosowaniu sezonowym i o ilość dni roboczych, wzrosła o 2,5 proc. rdr wobec kwietniowego wzrostu o 3,4 proc. rdr i oczekiwań rynku na poziomie 1,6 proc. - wynika ze wstępnych danych węgierskiego urzędu statystycznego.

Jak oceniają analitycy banku ING, wzrost węgierskiej sprzedaży powyżej oczekiwań spowodowany był głównie rosnącymi płacami realnymi oraz lepszymi nastrojami gospodarstw domowych.

Z kolei UniCredit wzrost przypisuje w pierwszej kolejności czynnikom technicznym (niski efekt bazy oraz ostry spadek deflatora), a, zdaniem banku, gospodarstwa domowe stają się coraz ostrożniejsze w swoich wydatkach.

"Z tego powodu oczekujemy, że w przyszłym miesiącu realny wzrost sprzedaży będzie oscylował pomiędzy 1,5-2,5 proc., a sektor w skali rocznej wzrośnie o 1,2 proc. w 2013 r." - napisano w komentarzu UniCredit.

W związku ze stabilizacją gospodarki BNP Paribas spodziewa się na Węgrzech jeszcze jednej obniżki głównej stopy procentowej o 25 pb i zakończenia cyklu przy poziomie 4,0 proc.

SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W MAJU

Produkcja przemysłowa na Węgrzech spadła o 2,1 proc. rdr w maju w porównaniu ze wzrostem o 2,9 proc. w kwietniu.

Jak ocenia w komentarzu BNP Paribas, choć spadek był znacznie mocniejszy niż oczekiwano, może być to tylko jednorazowa korekta po kwietniowym wysokim odczycie, ponieważ główne wskaźniki sygnalizują "stopniowe, choć wciąż kruche ożywienie".

DYNAMICZNY EKSPORT NAPĘDZA WZROST

Ostatecznie nadwyżka handlowa Węgier w kwietniu wyniosła 717 mln euro wobec wcześniej szacowanych 701 mln euro. Po spadku o 0,9 proc. w marcu rdr, w kwietniu wzrost eksportu wyniósł 13,1 proc. Równolegle import wzrósł rdr o ponad 10 proc.

Jak oceniają analitycy banku BNP Paribas, pomimo oznak odbicia w popycie wewnętrznym eksport netto pozostał główną siłą napędową wzrostu gospodarczego w kraju.

DEFICYT SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH 3,8 PROC. PKB PO I KW.

Deficyt węgierskiego sektora finansów publicznych w I kw. 2013 r. wyniósł 272,1 mld forintów, czyli 3,8 proc. PKB, o 0,7 pkt. proc. więcej niż w I kw. 2012 r. - podał we wstępnych wyliczeniach węgierski urząd statystyczny.

Węgierski bank OTP w komentarzu zwraca uwagę, że 12-miesięczny kroczący deficyt wyniósł 2,2 proc. PKB wobec 2,0 proc. PKB deficytu w 2012 r.

Oficjalna prognoza rządu deficytu na 2013 r. to 2,7 proc. PKB. Jest ona zbieżna z prognozą OTP.

W ocenie BNP Paribas Węgry są "na dobrej drodze" do podwyższenia ratingu.

"Przed końcem roku rating Węgier może zostać podniesiony, o ile rząd przedstawi wiarygodny budżet na 2014 r. Do poziomu inwestycyjnego ratingu mogą wracać po przyszłorocznych wyborach i w trakcie 2015 r." - napisano w raporcie BNP Paribas.

PMI W GÓRĘ

Węgierski PMI w czerwcu wzrósł do 50,8 pkt. z 47,1 pkt. w maju.

"Poprawa, choć znacząca, niekoniecznie jest niespodzianką, gdyż dane, przygotowywane przez lokalną firmę, są bardzo zmienne" - napisano w komentarzu Royal Bank of Scotland.

---------------------

CZECHY

PMI NAJWYŻEJ OD III'12

Wskaźnik PMI W Czechach w czerwcu wzrósł do poziomu 51,0 pkt. z majowego 50,1 pkt. Tym samym zanotował wzrost trzeci miesiąc z rzędu i osiągnął najwyższy poziom od marca 2012 r.

"Wszystkie trzy podstawowe składniki indeksu - nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie - odnotowały w czerwcu wzrost, dopiero po raz drugi w ciągu ostatnich 20 miesięcy" - napisano w komentarzu HSBC.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W GÓRĘ

Sprzedaż detaliczna z uwzględnieniem segmentu motoryzacyjnego w Czechach wzrosła 1,2 proc. rdr w maju. Z wyłączeniem sprzedaży samochodów wzrost wyniósł 0,2 proc. rdr. Korekta w górę miała miejsce drugi miesiąc z rzędu.

"Jednak w odróżnieniu od kwietnia, majowe dane nie były wsparte efektem dni roboczych" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Jest to kolejna wskazówka, iż gospodarka Czech najgorsze ma już za sobą. Te dane potwierdzają nasze prognozy, że wzrost gospodarczy w ujęciu kwartalnym znów wkroczył na ścieżkę wzrostów" - dodano.

Analitycy UniCredit oceniają jednak, że dane nie są wystarczająco silne, by Czeski Bank Narodowy (CNB) zmienił swoje nastawienie.

"Niemniej jednak dalsza poprawa nastrojów konsumentów osłabiłaby argumenty za sztucznym osłabianiem korony przez (słowne) interwencje" - zaznaczono w raporcie.

---------------------

TURCJA

INFLACJA W VI W GÓRĘ

W Turcji inflacja CPI w czerwcu wyniosła 8,3 proc. rdr wobec 6,5 proc. rdr w maju. W ujęciu mdm inflacja wyniosła 0,76 proc. wobec oczekiwań 0,15 proc.

"Inflacja nie tylko sięgnęła 10-miesięcznego szczytu, ale także odchyliła się o ok. 330 pb od celu banku centralnego 5 proc." - zauważono w komentarzu Morgan Stanley.

Bank of America/Merrill Lynch zwraca uwagę, że o ile ogólnie inflacja w gospodarkach wschodzących się obniża, to w Turcji rośnie, a odczyt CPI bank nazywa "szpetnym".

"Nasza prognoza CPI w 2013 r. pozostaje znacznie powyżej konsensusu rynkowego i prognozy banku centralnego (odpowiednio 6,5 i 5,3 proc.)" - zaznaczono w komentarzu BofA/ML.

"Spodziewamy się, że presje inflacyjne przez resztę roku będą się utrzymywały. Prognozujemy, że CPI na koniec roku wyniesie 7,5 proc., ale po znacząco wysokich odczytach dynamiki cen żywności (13 proc. rdr) w czerwcu ryzyka wskazują na możliwość wyższej inflacji" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

W ocenie BNP Paribas turecki bank centralny może zwiększyć skalę interwencji na rynku walutowym by ograniczyć presję na deprecjację liry, ale podwyżki stóp procentowych "jeszcze nie ma w kartach".

"Do zmiany nastawienia CBRT skłoni prędzej dalsza presja na kurs walutowy niż wysoka inflacja" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Również Royal Bank of Scotland ocenia, że "sama podwyższona inflacja nie sprawi, by CBRT podniósł stopy procentowe".

"Do podniesienia górnego pasma stóp procentowych potrzebna byłaby również wyprzedaż liry i trwające odpływy kapitału portfelowego" - napisano w komentarzu RBS.

W VI PMI W GÓRĘ O 0,1 PKT.

W Turcji indeks PMI w czerwcu po dostosowaniu sezonowym wyniósł 51,2 pkt. przy wartości 51,1 pkt. w maju.

Jak zauważono w komentarzu HSBC, sytuacja w sektorze przemysłowym w Turcji ulega poprawie dziesiąty miesiąc z rzędu, jednak dynamika tego procesu jest hamowana przez trwające w kraju masowe protesty. Mimo wszystko poprawa wskaźnika PMI w kontekście sytuacji politycznej została określona w raporcie jako "zachęcająca".

ZNÓW NIESPOKOJNIE WOKÓŁ PARKU GEZI

Turecka policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko manifestantom, którzy chcieli w sobotę wieczorem przedostać się do stambulskiego parku Gezi w pobliżu placu Taksim, gdzie w minionym miesiącu dochodziło do burzliwych demonstracji antyrządowych.

--------------------

RUMUNIA

STOPY PROC. W DÓŁ O 25 PB

W poniedziałek rumuński bank centralny (NBR) zgodnie z oczekiwaniami po raz pierwszy od marca 2012 roku dokonał obniżki stóp procentowych o 25 pb. Główna stopa wynosi obecnie 5,0 proc.

Decyzja ta jest związana z prognozowanym spowolnieniem rumuńskiej inflacji w najbliższych miesiącach.

"NBR podkreślił, że inflacja zacznie zwalniać w lipcu, a we wrześniu lub październiku powinna osiągnąć okolice celu inflacyjnego (2,5 proc.)" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Rada Monetarna zasugerowała kolejne cięcia stopy, licząc na korektę stóp oprocentowania kredytu i pozytywny impuls kredytowy" - dodano.

Analitycy UniCredit spodziewają się w tym roku jeszcze dwóch obniżek stopy referencyjnej w Rumunii do poziomu 4,5 proc. "Kolejna mogłaby nastąpić już 5 sierpnia, pod warunkiem, że zmienność na rynku nie wzrośnie znacząco" - napisano w komentarzu.

(PAP)

fdu/ ost/ asa/