EBC utrzyma akomodacyjną politykę pieniężną, dopóki będzie to konieczne - Draghi

06-06-2013 15:09
06.06. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań, mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne - ocenił w czwartek prezes EBC Mario Draghi. Jego zdaniem europejska gospodarka może powrócić do wzrostów pod koniec 2013 r.

"Będziemy utrzymywali akomodacyjne nastawienie do polityki monetarnej tak długo, jak będzie to konieczne. Będziemy monitorowali napływające dane i rozwój sytuacji w gospodarce, jesteśmy gotowi do działania, jeśli będzie ono konieczne" - powiedział Draghi.

Rada EBC pozostawiła w czwartek stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc, a stopa depozytowa 0 proc.

Szef EBC ocenił, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego leżą po stronie jego osłabienia. W jego opinii europejska gospodarka powróci do wzrostu pod koniec roku.

"Ryzyka dla inflacji pozostają zrównoważone" - dodał.

Draghi poinformował, że EBC dyskutował o możliwości obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu i technicznie jest przygotowany na taki ruch.

EBC obniżyło w czwartek prognozę dla dynamiki PKB strefy euro, oceniając, że gospodarka skurczy się w 2013 r. o 0,6 proc.

Bank przewiduje, że PKB strefy euro w 2014 r. wzrośnie o 1,1 proc. rdr.

Prognoza EBC zakłada, że inflacja w strefie euro wyniesie w 2013 r. 1,4 proc. rdr, natomiast w 2014 r. spadnie do 1,3 proc.(PAP)

mj/ osz/