Dzięki uwolnieniu z FP 0,5 mld zł bezrobocie na koniec '13 poniżej 14 proc. - Męcina, MPiPS

07-10-2013 10:55
07.10. Warszawa (PAP) - Jeżeli minister finansów zgodzi się na uwolnienie z Funduszu Pracy dodatkowych środków w wysokości 0,5 mld zł na aktywne formy walki z bezrobociem, to stopa bezrobocia na koniec br. może być poniżej 14 proc. - ocenia w rozmowie z PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Z opublikowanych w poniedziałek przez MPiPS szacunków wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 13,0 proc., tak samo jak w sierpniu. W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 2,082 mln osób.

"Mimo, że sezonowe oddziaływanie na rynek pracy jesienią nie będzie korzystne, to utrzymuje się dosyć wysoka liczba ofert pracy, co pokazuje, że na rynku pracy jest płynność. Jeśli uda nam się uzyskać zgodę ministra finansów na wykorzystanie 0,5 mld zł środków z Funduszu Pracy na interwencję, to są bardzo duże szanse, że na koniec roku stopa bezrobocia będzie poniżej 14 proc." - powiedział PAP Męcina.

"To jest ostatni moment, żeby ta interwencja była skuteczna. Moglibyśmy te środki efektywnie wydać w trzech obszarach: na dofinansowanie przedsiębiorców na tworzenie pracy, dotacje na działalność gospodarczą oraz staże dla młodych" - dodał.

Pracodawcy zgłosili we wrześniu do urzędów pracy 72,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

W ocenie wiceministra, gdyby resort pracy mógł przeprowadzić interwencję ze środków FP w najbliższym czasie, to w październiku bezrobocie mogłoby spaść wobec września.

"Gdyby do niej doszło teraz i dodatkowo mielibyśmy ciepły październik, to w tym miesiącu bezrobocie może się nawet obniżyć" - uważa Męcina.

"Trendy jeśli chodzi o zatrudnienie w gospodarce są pozytywne" - dodaje. (PAP)

bg/ ana/