Decyzja KE odnośnie redukcji nadmiernego deficytu właściwa i sprzyjająca gosp. - Kotecki

29-05-2013 16:17
29.05. Warszawa (PAP) - Środowa decyzja Komisji Europejskiej odnośnie wydłużenia Polsce czasu na redukcję nadmiernego deficytu o dwa lata jest właściwa i sprzyjająca gospodarce, bo umożliwia zachowanie równowagi: wzrost gospodarczy versus dyscyplina fiskalna - ocenia Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

"Decyzja KE o wydłużeniu Polsce o dwa lata czasu na redukcje nadmiernego deficytu (2014 rok) jest właściwym i sprzyjającym gospodarce posunięciem z punktu widzenia sytuacji gospodarczej w Europie i w Polsce. Umożliwia to zachowanie równowagi: wzrost gospodarczy versus dyscyplina fiskalna" - poinformował Kotecki w oświadczeniu.

"Rekomendacje KE dają pole dla rozważnego i stopniowego obniżenia deficytu, które nie odbędzie się kosztem wzrostu, kluczowego dla prowadzenia zrównoważonej polityki gospodarczej. Decyzja Komisji Europejskiej cieszy polski rząd. Działanie według rekomendacji pozwoli na kontynuacje konsolidacji fiskalnej, bez zbyt gwałtowanego obciążania gospodarki i hamowania wzrostu" - dodał.

Komisja Europejska w opublikowanych w środę zaleceniach dla krajów członkowskich, wydłużyła o dwa lata czas na zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, co oznacza, że Polska powinna zlikwidować nadmierny deficyt najpóźniej do końca 2014 roku.

"Z powodu trwającej recesji w takich krajach jak Francja, Hiszpania czy Włochy, którym również wydłużono terminy, decyzje KE należy postrzegać jako bardzo rozsądny krok" - uważa Kotecki. (PAP)

bg/ ana/