Dane o PKB za I kw. nie są przesłanką do nowelizacji budżetu - Grabowski, MF

14-05-2013 14:04
14.05. Warszawa (PAP) - Dane o PKB za I kwartał nie są przesłanką do nowelizacji budżetu - powiedział PAP Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

"Myślę, że te dane o PKB za I kwartał nie są zasadniczą przesłanką do nowelizacji budżetu. Po bieżących danych z I kwartału można było sobie wyobrazić taki wynik. Także widać wpływ przedłużającej się zimy" - powiedział PAP Grabowski, pytany czy dane GUS przybliżają resort finansów do decyzji o znowelizowaniu tegorocznego budżetu.

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2013 r. wzrósł o 0,4 proc. rdr oraz wzrósł o 0,1 proc. kdk - wynika z opublikowanego we wtorek flash szacunku GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali wzrostu na poziomie 0,6 proc.

"Dla nas najważniejsze będzie to jak ukształtują się dochody budżetowe po kwietniu i maju. Jak będą wyglądały nastroje konsumenckie i czy w najbliższych miesiącach się poprawią" - dodał Grabowski.

Wiceminister finansów zwrócił również uwagę, że niska i nadal obniżająca się inflacja również ma negatywny wpływ na dochody budżetu państwa.

Pełne dane o PKB w I kwartale 2013 r. GUS poda w środę, 29 maja o godz. 10.00.(PAP)

bg/ nik/ asa/