Dalsza konsolidacja płynności sektora publ. obniży dług w '14 o 0,4 proc. PKB - MF

02-08-2013 17:16
02.08. Warszawa (PAP) - Dalsza konsolidacja płynności sektora publicznego może obniżyć poziom państwowego długu publicznego o 6.751 mld zł, czyli 0,4 proc. PKB - wynika z oceny skutków regulacji dołączonej do opublikowanego w piątek na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego projektu zmian w ustawie o finansach publicznych.

"Szacunek wpływu proponowanych rozwiązań tylko z tytułu poprawy zarządzania płynnością na poziom państwowego długu publicznego w 2014 r., wskazuje na możliwość obniżenia długu o ok. 0,4 proc. w relacji do PKB, a także nieznacznej poprawy wyniku sektora finansów publicznych" - napisano.

W dokumencie zaznaczono, że wpływ regulacji dotyczących zarządzania płynnością na wysokość długu publicznego w 2014 r. szacowany jest na podstawie danych z wykonania 2012 r.

Projekt zmian w ustawie o finansach publicznych rozszerza obowiązek lokowania wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez Ministra Finansów na kolejne jednostki sektora finansów publicznych. W piątek, 2 sierpnia, projekt został skierowany do uzgodnień.

W piątek MF poinformowało, że w wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec lipca zgromadzono środki w wysokości 29,1 mld zł, z czego w depozytach terminowych 25,5 mld zł oraz w depozytach typu O/N 3,6 mld zł.(PAP)

fdu/ osz/