CPI w VI rdr osiągnęła minimum w '13; w kolejnych m-cach bardzo powolny wzrost - MF

15-07-2013 16:10
15.07. Warszawa (PAP) - Inflacja osiągnęła w czerwcu tegoroczne minimum na poziomie 0,2 proc. rdr i w kolejnych miesiącach należy się spodziewać bardzo powolnego wzrostu wskaźnika CPI - oceniają dla PAP analitycy Ministerstwa Finansów.

"Przewidujemy, że w czerwcu bieżącego roku inflacja (w ujęciu rocznym) osiągnęła swoje minimum, a w kolejnych miesiącach będzie bardzo powoli rosnąć" - poinformowali PAP analitycy resortu finansów.

"Niska inflacja wspiera siłę nabywczą gospodarstw domowych, co powinno nieco łagodzić negatywny wpływ trudnej sytuacji na rynku pracy na konsumpcję prywatną" - dodają.

GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 0,2 proc. rdr po wzroście w maju o 0,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.

"Inflacja już od pięciu miesięcy utrzymuje się poniżej dolnej granicy odchylenia od celu inflacyjnego RPP, a w czerwcu poziom cen był zbliżony do tego przed rokiem, co - przy również niskiej inflacji bazowej - wskazuje na bardzo słabą presję popytową w gospodarce" - uważają ekonomiści MF. (PAP)

bg/ asa/