CPI do końca '13 wyraźnie poniżej celu NBP - MF

14-08-2013 17:04
14.08. Warszawa (PAP) - Inflacja do końca 2013 r. pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego - wynika z przesłanego PAP komentarza Ministerstwa Finansów do danych o CPI. W ocenie MF inflacja bazowa w lipcu mogła wzrosnąć do 1,4 proc. z 0,9 proc. w czerwcu, ale nie świadczy to o nagłym wzroście presji inflacyjnej.

"Pomimo zaskakującego wzrostu, skala inflacji w gospodarce polskiej nadal pozostaje niska i utrzymuje się poniżej dolnej granicy odchylenia od celu inflacyjnego RPP. Oczekujemy, że do końca 2013 r. inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego" - napisano w komentarzu MF przesłanym PAP.

"W oparciu o opublikowane dziś dane szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu mogła wzrosnąć do 1,4 proc. (wobec 0,9 proc. przed miesiącem). Nie świadczy to jednak o nagłym wzroście presji inflacyjnej" - dodano.

Resort finansów zwraca uwagę na wyższy od oczekiwań wzrost opłat za użytkowanie mieszkań oraz mniejszą od prognoz skalę spadku cen żywności.

"Wzrost cen okazał się wyższy od naszych prognoz, co w głównej mierze było efektem silniejszego od naszych założeń wzrostu opłat za użytkowanie mieszkania (w tym głównie za wywóz śmieci) związanego ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach oraz łagodniejszego niż oczekiwaliśmy spadku cen żywności; w sumie kontrybucja tych dwóch czynników we wzrost cen ogółem była o 0,5 pkt proc. wyższa od naszych prognoz" - napisano w komentarzu.

"Wzrost cen odnotowany w lipcu br. (w ujęciu m/m) jest najwyższym wzrostem odnotowanym w tym miesiącu od 2000 r. (zazwyczaj w lipcu ma miejsce spadek cen)" - zaznaczono.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w lipcu o 0,5 proc. rdr, a mdm spadły o 0,2 proc.

Jak poinformował GUS, w związku ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, w lipcu br. zanotowano wzrost opłat w gospodarstwach domowych za wywóz nieczystości (śmieci) o 47,6 proc.(PAP)

bg/ fdu/ jtt/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

Graficzne pułapki CAPTCHA