Ceny żywności i napojów bezalk. w V wzrosły o 0,5 proc. mdm - Świetlik, IERiGŻ

11-06-2013 10:32
11.06. Warszawa (PAP) - Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o 0,5 proc. mdm - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, w czerwcu nie należy spodziewać się ujemnej dynamiki cen żywności w ujęciu mdm.

"Od strony podażowej z pewnością maj był okresem podwyższonych cen owoców i warzyw. Przedłużająca się zima sprawiła, że okres wegetacji był wydłużony, a nowalijki weszły na rynek znacznie później niż przed rokiem i to z dość wysokimi cenami" - powiedziała we wtorek PAP Świetlik.

"Znaczący wpływ na ceny żywności w maju miała też strona popytowa. Maj to okres zwiększonego popytu. Po pierwsze mieliśmy korzystny układ dni i tzw. długi weekend, który sprzyja np. grillowaniu. Ponadto jest to miesiąc komunii, popularnych imienin i wielu rodzinnych spotkań, więc popyt sezonowy wzrasta. Wpływ na zwiększony popyt miały też obniżki stóp procentowych, które sprawiły, że duża część konsumentów wycofała środki z nisko oprocentowanych lokat i część środków z tego źródła trafiło na rynek" - dodała.

"Te czynniki skłaniają mnie do szacunków, że w maju wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 0,5 proc. mdm" - dodała Świetlik.

Jej zdaniem, w czerwcu nie należy jeszcze spodziewać się ujemnej dynamiki cen żywności w ujęciu miesięcznym.

"Warunki pogodowe i przesunięty okres wegetacji sprawią, że w czerwcu będziemy mieli jeszcze miesięczny wzrost cen. Będzie to niewielki wzrost, bliski zeru. To może być 0,1-0,2 proc." - dodała.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ asa/