Ceny ropy w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od 2 lat

29-08-2013 08:04
29.08. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższego poziomu od maja 2011 r., bo rosną jej zapasy - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 109,11 USD, po zniżce o 99 centów.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 91 centów do 115,70 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,99 mln baryłek, czyli 0,8 proc., do 362,05 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Wzrost zapasów jest prawie 4 razy większy niż spodziewali się analitycy.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 316 tys. baryłek, czyli 0,2 proc. do 129,04 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 587 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc., do 217,81 mln baryłek.

W środę ropa na NYMEX zdrożała o 1 proc. do 110,10 USD/b, najwyższego poziomu na zamknięciu handlu od 3 maja 2011 r.

Na rynkach nie słabnie napięcie związane z konfliktem w Syrii.

Media spekulowały, że akcja militarna przeciwko Syrii może rozpocząć się już w czwartek, jej celem będzie odstraszenie sił syryjskiego reżimu przed używaniem broni chemicznej, ale nie obalenie prezydenta Baszara el-Asada, czy też zmuszenie go do negocjacji.

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę wywiadzie dla telewizji PBS, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko USA.

W środę przedstawiciele państw-stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) nie doszli do porozumienia w sprawie projektu rezolucji dotyczącej Syrii, zgłoszonego przez Wielką Brytanię. Według Associated Press, propozycja brytyjska pozwalałaby na użycie siły wojskowej przeciwko Syrii. Rosja powtórzyła jednak swój sprzeciw wobec międzynarodowej interwencji w Syrii.(PAP)

aj/ ana/