Ceny ropy w Nowym Jorku pozostają bez zmian

12-07-2013 09:04
12.07. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają bez zmian, po spadku o 1,5 proc. w czwartek - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,76 USD, po spadku o 0,15 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada o 5 centów do 107,68 USD za baryłkę.

Zdaniem maklerów na nastroje inwestorów miały wpływ czwartkowe dane z rynku pracy USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 16 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 360 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 340 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,977 mln w tygodniu, który skończył się 29 czerwca. Tutaj analitycy spodziewali się 2,955 mln osób.

Departament Handlu USA podał jednocześnie, że gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy częściowo wynikać mogą z czynników sezonowych takich jak ubiegłotygodniowy Dzień Niepodległości w USA oraz sytuacja w sektorze motoryzacyjnym gdzie zazwyczaj o tej porze roku zmniejszana jest aktywność fabryk i redukowane zatrudnienie, aby umożliwić dostosowania linii produkcyjnych.

"Popyt na ropę w przyszłym roku będzie słaby" - powiedział David Lennox z Fat Prophets w Sydney.

"Wygląda na to, że inwestorzy realizują zyski po bardzo dobrym tygodniu na rynku ropy" - dodał.

Międzynarodowa Agencja Energii podała prognozy na 2014 r. Według nich konsumpcja ropy w przyszłym roku zwiększy się o 1,2 mln baryłek dziennie, wobec prognozowanego zwiększenia popytu o 930 tys. baryłek dziennie w 2013 r.

Jednocześnie podaż spoza OPEC zwiększy się o 1,3 mln baryłek dziennie, przez większe wydobycie w Ameryce Północnej, co zredukuje potrzebę dostaw od tych państw. (PAP)

mj/ jtt/