Ceny ropy w Nowym Jorku najniższe od 3 miesięcy z powodu problemów z budżetem w USA

30-09-2013 07:59
30.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są najniższe od 3 miesięcy z powodu problemów z budżetem w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 101,45 USD, po spadku o 1,42 USD.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 97 centów do 107,66 USD za baryłkę.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare.

Ustawa, przyjęta w Izbie stosunkiem głosów 231-192, trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu.

Przed nocnym głosowaniem Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zawetuje ustawę, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla forsowanego przez niego programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego popularnie Obamacare. Według Republikanów program ten miałby być przedmiotem debaty dopiero za rok.

Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.

Jeżeli obie izby Kongresu nie porozumieją się w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy, 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczałoby to zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

"Niewypłacalność USA wpłynęłaby negatywnie na globalne ożywienie gospodarcze i na dalszy spadek cen paliw" - mówi Gordon Kwan, ekonomista Nomura Holdings Inc. w Hongkongu.

Ropa w USA zdrożała w tym kwartale o 5,2 proc. i o 11 proc. w 2013 r.(PAP)

aj/ ana/