Ceny ropy w Nowym Jorku lekko spadają; wkrótce raporty o zapasach paliw w USA

08-10-2013 08:02
08.10. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Wkrótce zostaną opublikowane raporty o zapasach paliw w USA w minionym tygodniu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 102,94 USD, po spadku o 9 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 25 centów do 109,43 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 1,6 mln baryłek.

Oczekuje się też, że zapasy benzyny wzrosły o 1 mln baryłek, a paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,4 mln baryłek.

Tymczasem siódmego dnia kryzysu budżetowego prezydent Baracka Obama wezwał lidera Izby Reprezentantów Johna Boehnera o poddanie pod głosowanie budżetu w wersji Senatu, licząc, że część Republikanów wbrew linii partii zagłosowałaby "za", gdyż ma dość paraliżu pracy rządu.

USA nadal są bez ustawy o wydatkach państw i wciąż nie widać perspektywy na szybki kompromis.

Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie uzależniają przyjęcie budżetu od ustępstw Obamy i Demokratów w sprawie reformy systemu opieki zdrowia Obamacare.

Jak dotąd przewodniczący Boehner nawet nie przedłożył pod głosowanie ustawy budżetowej w wersji Senatu, czyli niezawierającej zapisów przeciwko Obamacare. A w wywiadzie dla ABC w niedzielę Boehner zapewniał, że "nie ma wystarczającej większości w Izbie, by przyjąć +czystą+ ustawę budżetową", a więc bez zapisów ograniczających Obamacare.

"Izba Reprezentantów powinna głosować już dziś" - powiedział Obama podczas niespodziewanej wizyty jaką złożył w poniedziałek w federalnej agencji ds. zarządzania kryzysowego (FEMA), gdzie 86 proc. personelu tak jak setki tysięcy innych pracowników federalnych od ub. wtorku jest na przymusowych urlopach.

"Te debaty na temat zadłużenia podkopują zaufanie inwestorów" - mówi Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 81 centów do 103,03 USD/b, najniższego poziomu na zamknięciu handlu od 1 października.(PAP)

aj/ asa/