Ceny ropy w Nowym Jorku blisko najniższych poziomów od ponad 6 tygodni

24-09-2013 08:06
24.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najniższych poziomów od ponad 6 tygodni. W tym tygodniu może być przyjęta rezolucja ONZ w sprawie Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 103,46 USD, po zniżce o 13 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 8 centów do 108,08 USD za baryłkę.

We wtorek o godz. 15 czasu polskiego rozpocznie się debata generalna na 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która potrwa do 4 października. Na godz. 16.30 zaplanowano wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy. O godz. 23 oczekiwane jest przemówienie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Oczekuje się, że ONZ podejmie rezolucję w sprawie rozwiązania konfliktu syryjskiego.

Państwa zachodnie chcą przyjęcia dokumentu, który nadawałby moc prawną porozumieniu w sprawie syryjskiej broni chemicznej, jakie USA i Rosja zawarły w Genewie 14 września.

USA, Wielka Brytania i Francja chcą, by RB ONZ przyjęła "mocną" rezolucję, niewykluczającą użycia siły wobec syryjskiego reżimu. Rosja sprzeciwia się takiej rezolucji.

Przypuszcza się, że Syria posiada ok. 1000 ton toksyn chemicznych, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX. Damaszek zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

"Jesteśmy bardziej spokojni, jeśli chodzi o ryzyko związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku kosztowała na zamknięciu handlu 103,59 USD za baryłkę, po spadku o 1,08 USD.(PAP)

aj/ morb/