Ceny miedzi w Londynie w rosną po dobrych danych makro ze światowej gospodarki

30-08-2013 07:56
30.08. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo publikowane dane makro ze światowej gospodarki, od Japonii po USA, wskazują na ożywienie - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.200,75 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,7 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na grudzień staniała o 0,9 proc. do 51.880 juanów za tonę (8.476 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień drożeje o 0,3 proc. do 3,2695 USD.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2013 roku o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w czwartek.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2013 roku o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Wcześniejsze wyliczenie Departamentu Handlu USA mówiło o wzroście PKB w II kw. o 1,7 proc.

Lepsze od prognoz były też dane z rynku pracy - liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 331 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 332 tys.

W piątek na rynki napłynęły dobre dane makro z Japonii: stopa bezrobocia w lipcu 2013 r. wyniosła 3,8 proc. wobec 3,9 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie bez zmian 3,9 proc.

Dobre były też dane o produkcji, choć nieco niższe od prognoz.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu 2013 r. wzrosła mdm o 3,2 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,6 proc., po spadku wcześniej o 4,6 proc. - podał resort gospodarki.

"Biorąc pod uwagę pozytywne dane począwszy od USA po Japonię miedź wydaje się teraz bardziej atrakcyjnym towarem po ostatnich spadkach notowań" - mówi Tetsu Emori, ekonomista Astmax Asset Management w Tokio.(PAP)

aj/ asa/