Ceny miedzi w Londynie spadają po komentarzach Fed i danych PMI z Chin

20-06-2013 07:40
20.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po komentarzach Fed i danych PMI z Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.870,50 USD za tonę, po spadku notowań o 1,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec tanieje o 1,3 proc. do 3,1110 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na październik staniała o 2,1 proc. do 49.860 juanów (8.134 USD) za tonę.

Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed - poinformował w środę prezes Fed Ben Bernanke.

"Jeśli napływające dane będą zgodne z założeniami, komitet obecnie oczekuje, że będzie wskazane ograniczenie tempa skupu w dalszej części tego roku" - powiedział Bernanke po zakończeniu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

"Jeśli dane będą zgodne z naszymi obecnymi oczekiwaniami co do stanu gospodarki, będziemy kontynuowali ograniczanie tempa skupu w pierwszej połowie przyszłego roku, w miarowych krokach, kończąc program skupu około połowy przyszłego roku" - dodał.

W czwartek podano w Chinach, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w czerwcu 2013 roku 48,3 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. To wstępne wyliczenia HSBC Holdings i Markit Economics.

Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 49,1 pkt.

"Teraz, kiedy Fed podał jasno czas redukcji programu skupu aktywów, dla cen miedzi może być trudno znaleźć poziom wsparcia na obecnym pułapie" - ocenia Lian Zheng, analityk Xinhu Futures Co. w Szanghaju.

"Jednym z czynników wsparcia dla cen miedzi w ostatnich latach była płynność albo stosunkowo słaby dolar, ale to się zmienia" - dodaje.(PAP)

aj/ kam/