Ceny miedzi w Londynie spadają, bo słabnie popyt w Chinach przed długim weekendem

26-09-2013 07:57
26.09. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo słabnie popyt na metale w Chinach przed długim weekendem - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.169,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,4 proc.

Na giełdzie w Szanghaju miedź w dostawach na grudzień kosztowała 51.850 juanów (8.470 USD), po wzroście o 0,2 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,1 proc. do 3,2680 USD.

"Rynek pozostaje przyciszony przed wolnymi dniami w Chinach w przyszłym tygodniu" - mówi Hiroyuki Kikukawa, ekonomista Nihon Unicom Inc. w Tokio.

Rynki w Chinach, które są największym na świecie odbiorcą metali przemysłowych, będą nieczynne od 1 do 7 października z powodu święta narodowego.

"Inwestorzy interesują się teraz rozwiązaniem problemów fiskalanych w USA" - wskazuje Kikukawa.

Jeśli do 30 września Kongres USA nie przyjmie nowej ustawy budżetowej, to teoretycznie już w październiku przestaną funkcjonować niektóre agendy i programy federalne.

Zgłoszona przez Republikanów ustawa została przyjęta w piątek w Izbie Reprezentantów większością 230 do 189 głosów. Linia podziału przebiegała dokładnie wzdłuż partii politycznych.

Ustawa zakłada czasowe finansowanie rządu federalnego do połowy grudnia (by uniknąć paraliżu pracy rządu), ale jednocześnie obejmuje redukcję funduszy na Obamacare. To oznaczałoby w praktyce uchylenie bądź opóźnienie wejścia w życie reformy systemu opieki zdrowotnej, która też ma częściowo wejść w życie już 1 października. (PAP)

aj/ ana/