Ceny miedzi w Londynie rosną z powodu obaw o dostawy i komentarzy Fed

22-05-2013 08:03
22.05. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu obaw o dostawy metalu i komentarzy Fed o stymulowaniu gospodarki USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.377,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec bez zmian po 3,3445 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień tanieje o 0,3 proc. do 53.240 juanów (8.679 USD).

Na rynkach są obawy o dostawy miedzi w związku z informacjami o wypadku w kopalni miedzi w Indonezji. W Grasberg, drugiej największej na świecie kopalni miedzi, wstrzymano pracę po zawaleniu się tunelu.

"Wzrost cen miedzi to skutek obaw o jej dostawy" - mówi Tetsu Emori, główny zarządzający Astmax Asset Management Inc. w Tokio.

"Na rynku są też oczekiwania, że szef Fed Ben Bernanke, który dzisiaj wystąpi w amerykańskim Kongresie, zasygnalizuje dalsze stymulowanie amerykańskiej gospodarki" - dodaje.

We wtorek szef Fed z St. Louis James Bullard stwierdził, że Rezerwa Federalna powinna podtrzymać swój program odkupu obligacji, a prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley powiedział, że jest optymistą jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w USA.(PAP)

aj/ jtt/