Ceny miedzi w Londynie rosną po lepszych od prognoz danych makro z USA

14-06-2013 07:49
14.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po lepszych od prognoz analityków danych z USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.141,75 USD za tonę, po wzroście o 1,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec drożeje o 0,9 proc. do 3,2135 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na październik bez zmian kosztuje 51.470 juanów (8.386 USD) za tonę.

W czwartek podano w USA dane z gospodarki lepsze od prognoz analityków.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 12 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 346 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,973 mln w tygodniu, który skończył się 1 czerwca - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,978 mln osób.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc. - podał Departament Handlu w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w maju o 0,3 proc., wobec braku zmian wskaźnika miesiąc wcześniej.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie 0,4 proc. mdm, a sprzedaż z wykluczeniem aut wzrośnie 0,3 proc. mdm.

"Poprawa w amerykańskiej gospodarce wskazuje, że może wzrosnąć popyt" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader w Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.(PAP)

aj/ ana/