Ceny miedzi w Londynie odbijają się z 5 tygodniowego minimum, bo Summers rezygnuje z Fed

16-09-2013 08:06
16.09. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z 5-tygodniowego minimum w reakcji na doniesienia, że Lawrence Summers rezygnuje z wyścigu o fotel szefa Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.120,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,1 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na grudzień zdrożała o 0,3 proc. do 51.460 juanów za tonę (8.412 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 0,7 proc. do 3,2260 USD.

Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego - poinformował Biały Dom.

Druga kadencja obecnego prezesa banku centralnego USA Bena Bernanke'a upływa w styczniu 2014 roku. Uważano, że Summers miał największe szanse przyjść na jego miejsce.

Wokół Summersa narosło jednak wiele kontrowersji, m.in. dotyczących jego poparcia dla deregulacji w latach 90. XX wieku i jego krytycznych komentarzy pod adresem kobiet, gdy był rektorem uniwersytetu Harvarda.

"Rynek metali pozytywnie zareagował na rezygnację Summersa" - mówi Lin Hui, ekonomista Orient Futures Co. w Szanghaju.

"Ta rezygnacja to dla rynków mocna wskazówka, że ograniczanie programu stymulowania gospodarki przez Fed może być spowolnione przez nowego szefa Rezerwy Federalnej" - dodaje.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenia Fed. Rynek spodziewa się, że Fed zdecyduje się na nim na ograniczenie tempa skupu obligacji.

Fed zmniejszy skalę skupu o 10 mld USD miesięcznie, z 85 mld USD do 75 mld USD miesięcznie - wynika z ankiety agencji Bloomberg. Ograniczenia skupu we wrześniu spodziewa się również większość ekonomistów ankietowanych w badaniu agencji Reuters.

W piątek miedź na LME w Londynie w transakcjach trzymiesięcznych kosztowała na zakończenie sesji 7041,0 USD za tonę.(PAP)

aj/ ana/