Ceny miedzi w Londynie blisko najniższych poziomów od 6 tygodni przed Fed

19-06-2013 07:41
19.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są niemal bez zmian, ale blisko najniższych poziomów od 6 tygodni przed wieczorną decyzją Fed w sprawie polityki monetarnej. Na rynkach są obawy, że Fed rozpocznie ograniczanie programu stymulowania gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.011,00 USD za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec jest bez zmian po 3,1720 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na październik staniała o 0,6 proc. do 50.710 juanów (8.271 USD) za tonę.

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzja po Fed oraz aktualizacja prognoz gospodarczych zostaną ogłoszone o 20.00, a pół godziny później planowana jest konferencja prasowa prezesa Bena Bernanke.

Inwestorzy liczą na informacje na temat gotowości amerykańskich bankierów centralnych do dalszego utrzymania obecnej bardzo luźnej polityki monetarnej.

Obecnie Fed skupuje papiery, miesięcznie za 85 mld USD, w ramach programów stymulacji wzrostu gospodarczego.

Na rynkach coraz powszechniejsze staje się jednak przekonanie, że jeszcze nawet w trzecim kwartale tego roku bank centralny USA może zdecydować się na pierwsze redukcje skali swojego program odkupu aktywów.

"Notowania miedzi mogą być pod presją jeśli będą jakieś oznaki ograniczania stymulacji gospodarki przez Fed" - uważa Xu Liping, analityk HNA Topwin Futures Co. w Szanghaju.

"Dalszy kierunek na giełdach metali nadadzą czwartkowe dane PMI z Chin" - dodaje.

W czwartek w Chinach zostanie podany wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego w czerwcu. Będą to wstępne wyliczenia HSBC. (PAP)

aj/ morb/