Bibby MSP Index w I poł. '13 wzrósł o 10,7 pkt. do 51,7 pkt.

20-05-2013 13:52
20.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Bibby MSP Index, obrazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach, wzrósł w I połowie 2013 r. o 10,7 pkt. do poziomu 51,7 pkt. - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników badania.

"Poprawa spowodowana została przede wszystkim rosnącym optymizmem w sektorze produkcyjnym i budowlanym. Branże te spodziewają się w najbliższym czasie wzrostu zamówień. Lepsze oceny, co do przyszłości kondycji własnej firmy, są efektem przede wszystkim sezonowego cyklu koniunktury, który zawsze w drugim kwartale notuje zwyżki. Warto zauważyć, że w kwietniu 2012 roku wynik również był lepszy niż jesienią 2011 roku - wówczas jednak różnica pomiędzy wynikami dwóch fal badań wyniosła 2,2 punktu, a obecnie - 10,7" - napisano w raporcie.

"Głębsze niż zazwyczaj zmiany na plus to efekt długotrwałej zimy. Z tego powodu "odbicie" w takich branżach, jak np. budownictwo czy produkcja jest bardziej spektakularne niż w latach, gdy wiosna przychodziła wcześniej. Z badania wynika również, że co najmniej połowa przedsiębiorstw utrzyma inwestycje na planowanym poziomie. 66 proc. firm nie planuje zmian w zatrudnieniu" - dodano.

Bibby MSP Index jest wzorowany na Indeksie Managerów ds. Zakupów (PMI). Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki powyżej 50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik poniżej 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm.(PAP)

map/ ana/