Amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie - Fed

04-09-2013 20:25
04.09. Waszyngton (PAP/Bloomberg) - Gospodarka amerykańska utrzymywała umiarkowane tempo rozwoju w lipcu i w sierpniu, co było możliwe dzięki wyższym wydatkom konsumentów na nieruchomości i samochody - podał Fed w środę w raporcie "Beige Book" (Beżowa Księga) o kondycji gospodarki USA w poszczególnych regionach kraju.

"Wydatki konsumentów wzrosły w większości regionów, co częściowo jest efektem wyższego popytu na samochody oraz mieszkania" - napisano w Beżowej Księdze.

Osiem z oddziałów Fedu określiło wzrost w swoich regionach jako "umiarkowany", podczas gdy cztery inne w tym Boston, Atlanta i San Franciso oceniło swoją sytuację gospodarczą jako: "wzrost gospodarczy w skromnym tempie".

W efekcie rosnących stóp proc. w Stanach Zjednoczonych spadła aktywność kredytowa - ocenił Fed.

"Aktywność kredytowa nieco osłabła i kilka regionów zaraportowało mniej sprzyjające warunki kredytowe niż w poprzednich okresach" - napisano.

Inwestorzy uważnie śledzą raporty i oceny Fedu na temat sytuacji gospodarczej. Amerykański bank centralny rozważa rozpoczęcie wygaszania realizowanego przez siebie programu skupu aktywów z rynku. W ocenie analityków już we wrześniu Fed zdecyduje się na ograniczenie skali skupowanych miesięcznie obligacji o 15 mld USD.

"Spodziewamy się, że Federalny Komitet Otwartego Rynku zredukuje program skupu obligacji o 15 mld USD w trakcie wrześniowego posiedzenia. Wydaje nam się, że nasze oczekiwania są też zgodne z obecnym konsensusem rynkowym, i uważamy, że taki ruch został już uwzględniony w wycenach" -oceniają analitycy JPMorgan.

Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 17-18 września. Z minutes z lipcowego posiedzenia wynika, że w trakcie ostatniego posiedzenia kilku członków FOMC zalecało zachowanie cierpliwości przy podejmowaniu decyzji w sprawie przyszłości luzowania ilościowego, i że ich zdaniem konieczna jest dalsza analiza informacji napływających z gospodarki zanim możliwa będzie zmiana w tempie skupu aktywów.

Jednocześnie jednak w raporcie napisano, że "prawie wszyscy członkowie potwierdzili, że nie widzą przeciwskazań co do ograniczenia skupu w dalszej części tego roku". Obecnie Fed skupuje aktywa o wartości 85 mld USD miesięcznie.

W ocenie analityków, aby Fed opóźnił rozpoczęcie wygaszania luzowania ilościowego, konieczne będą wyraźnie słabsze od oczekiwań dane, jak raport z rynku pracy, którego publikacja zaplanowana jest w piątek. Gdyby wskazał on na wzrost zatrudniania w USA w sierpniu poniżej 125 tys. Fed nie rozpocznie wygaszania QE na nadchodzącym posiedzeniu - oceniają analitycy JPMorgan. Tymczasem ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, że wzrost zatrudnienia w USA w sierpniu wyniesie 180 tys. (PAP)

wst asa/