Długa zima bez wpływu na ceny owoców i warzyw w perspektywie 2-3 m-cy - Bronisze

12-04-2013 13:17
12.04. Warszawa (PAP) - Długa zima powinna być neutralna dla cen owoców i warzyw w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy - oceniają specjaliści z rynków hurtowych Bronisze.

"Ocieplenie, jakie przyniosły ostatnie dni, korzystnie wpłynęło na zwiększony popyt zarówno na warzywa z ubiegłorocznej produkcji jak i nowalijki. O skutkach długiej zimy, dla gruntowych upraw ogrodniczych będzie można mówić za miesiąc, dwa. Dziś wiadomo, że siewy są opóźnione. Przedłużająca się zima spowodowała opóźnienie w siewach zarówno zbóż jarych, jak również warzyw gruntowych" - napisano w komunikacie na stronie.

"Najbliższe dwa-trzy miesiące nie przyniosą widocznych z punktu widzenia konsumenta zmian ekonomicznych w cenach warzyw i owoców. O cenach warzyw gruntowych z tegorocznej produkcji zadecydują kolejne miesiące wegetacji. Można się jednak spodziewać, że opóźnienie w siewach wpłynie na zwiększone koszty produkcji" - dodano.

Zdaniem ekspertów z giełdy Bronisze, o prognozach plonowania ozimin i upraw wieloletnich będzie można mówić po oszacowaniu przezimowania i ewentualnych stratach wynikających z długo zalegającej pokrywy śnieżnej.

"W cenach warzyw z produkcji 2012 roku zauważany jest stopniowy wzrost cen. Taka tendencja jest normalna dla okresu przednówka. Warzywa pochodzące z przechowalni będą drożały choćby ze względu na wysokie koszty przechowywania warzyw przez kilka miesięcy po zbiorach i straty jakie występują w czasie przechowywania" - dodano. (PAP)

nik/ asa/