Najczęstsze błędy inwestorów
Pewne błędy są powtarzane przez wielu inwestorów z powodu braku przygotowania, samodyscypliny i sensownego zarządzania ryzykiem. W pewnym stopniu wszyscy popełniamy te błędy, ale skutecznym inwestorom zdarzają się one znacznie rzadziej. Staraj się rozwijać konsekwencję w podejściu do inwestowania i unikać tych błędów, kiedy to tylko możliwe.
Realizowanie niewielkich zysków i dotkliwych strat
Nikt nie lubi ponosić strat, ale są one nieodzownym elementem inwestowania. Nikt nie ma racji w 100% przypadków. Najskuteczniejsi inwestorzy określają maksymalną stratę, jaką są gotowi ponieść w każdej transakcji, gdyby nie okazała się zyskowna. Można to osiągnąć dzięki właściwemu zarządzaniu ryzykiem, poszukiwaniu atrakcyjnych proporcji premii do ryzyka, ograniczaniu maksymalnej potencjalnej straty z inwestycji do 5%, dzięki dostosowaniu wielkości pozycji i zleceniu Stop-Loss. Większość nowych i niedoświadczonych inwestorów nie jest przygotowana na zaakceptowanie straty i pozostawia otwartą pozycję przynoszącą straty w nadziei na nadchodzącą zmianę kursu na ich korzyść. Następnie zyskowne pozycje starają się zamykać wcześnie, by „odrobić stratę”. Nie należy dopuścić do takiej sytuacji. Nieudaną inwestycję należy szybko zakończyć i do kolejnych podchodzić rozważniej – z właściwą polityką zarządzania ryzykiem i zleceniami Stop-Loss dla każdej otwieranej pozycji. Przyzwyczaj się do ponoszenia niewielkich strat, jako nieodzownej części inwestowania. Szybko przekonasz się obserwując rynek, że wiele z nich mogło być naprawdę dotkliwych, gdybyś nie był wystarczająco konsekwentny, by zawsze użyć Stop-Loss’a.
Brak planu
Każda otwierana pozycja wymaga planu. Nigdy nie otwieraj nowej pozycji bez wyraźnej koncepcji zawierającej akceptowalny poziom ponoszonego ryzyka, a także oczekiwanego zysku. Nigdy nie otwieraj pozycji, która obarczona jest ryzykiem większym niż zysk, który oferuje. Wskazane jest, by każda otwierana pozycja zawierała z góry określone poziomy zleceń Stop-Loss i Take-Profit.
Brak zlecenia Stop-Loss
Zupełnie jak inwestycje bez planu, inwestycje bez zlecenia Stop-Loss są gotowym przepisem na poniesienie bardzo dotkliwych strat.
Modyfikacja zlecenia Stop-Loss
Jak często Ci się to zdarzyło? Otworzyłeś pozycję i ustawiłeś zlecenie Stop-Loss. Kurs zbliżył się do poziomu Twojego zlecenia zabezpieczającego, a Ty przesunąłeś jego poziom akceptując tym samym większe ryzyko lub co gorsza anulowałeś je. Trzymaj się planu ustalonego przed otwarciem pozycji i nie pozwól emocjom zmusić się do takich błędów.
Zbyt dużo inwestycji
Zbyt dużo inwestycji oznacza zarówno zbyt wiele otwartych jednocześnie pozycji, jak i zbyt częste otwieranie pozycji. Jest to często typowy rezultat inwestowania bez planu lub niecierpliwości w poszukiwaniu odpowiedniej okazji do wejścia na rynek. Zalecamy, byś skoncentrował się na inwestycjach w jedną lub dwie spośród najpłynniejszych par walutowych i unikał rozszerzania tego zakresu. Najskuteczniejsi inwestorzy czekają na odpowiedni moment do wejścia na rynek i skupiają się na ograniczonej ilości par walutowych. Okazji do udanych inwestycji nigdy nie zabraknie.
Skupianie się wyłącznie na zyskach
Skupianie się wyłącznie na możliwych do osiągnięcia zyskach skutkuje popełnianiem poważnych błędów, jak np. zbyt dużo inwestycji. Dobry plan inwestycyjny wymaga odpowiedniego zarządzania ryzykiem i realistycznej oceny potencjalnych zysków.
Ignorowanie wiadomości i publikowanych danych
Wiadomości i dane ekonomiczne mogą mieć bardzo znaczący wpływ na rynki. Inwestowanie bez przywiązywania uwagi do wydarzeń ze świata i publikowanych danych ekonomicznych może okazać się bardzo kosztowne. Zawsze sprawdź w kalendarzu ekonomicznym, jakie dane ekonomiczne będą publikowane w najbliższym czasie i weź je pod uwagę przy decydowaniu o otwarciu lub zamknięciu pozycji.
Sprawdź szczegóły:
Przetestuj bezpłatnie
aplikację OANDA TMS Brokers
- Dostęp do wirtualnego salda 50 000 złotych
- Prosty tutorial po aplikacji dla początkujących
- Możliwość testowania strategii inwestycyjnych bez ryzyka
- Dostęp do materiałów edukacyjnych (w tym ebooki i podcasty)
- Bezpłatne konto demo ważne aż 180 dni
Sprawdź najnowsze Trendy Rynkowe
- Wszystko, co musisz wiedzieć o giełdzie, żeby zacząć inwestować
- Rynki finansowe okiem Łukasza Zembika
- Bądź na bieżąco. Nowy raport co kwartał!