Jak inwestować na giełdzie?
Jak inwestować na giełdzie?
Inwestując na giełdzie papierów wartościowych wymagane jest przygotowanie właściwej strategii, która zakłada również uwzględnienie własnej wrażliwości na ryzyko. Dobry inwestor kieruje się raczej chłodną kalkulacją niż własnymi emocjami. Niezbędna jest również podstawowa wiedza na temat rynków finansowych oraz na bieżąco śledzić informacje dotyczących spółek oraz oceniać perspektywy rynku. Jak zatem inwestować na giełdzie, żeby maksymalizować zysk i ograniczać straty?
Właściwy wybór biura maklerskiego
Podstawową kwestią jest wybór rachunku inwestycyjnego, na którym zapisywane są informacje o dokonywanych transakcjach i posiadanych akcjach. Warto porównać kilka ofert wybierając rachunek inwestycyjny. Częstym błędem jest skorzystanie z usług własnego banku, bez uwzględnienia innych możliwości. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić następujące kwestie:
- Wysokość prowizji od zleceń na zakup i sprzedaż akcji przez internet
- Roczna opłata za prowadzenie rachunku inwestycyjnego
- Dostęp do wszystkich popularnych rynków – giełdy, towarów, surowców, Forex, kryptowalut
- Funkcjonalności platformy i opieka eksperta
Po dokonaniu przelewu na konkretną kwotę na swój rachunek maklerski można utworzyć zlecenie, wybierając akcje spółki, które warto kupić, liczbę i cenę.
Strategia inwestowania na giełdzie
Na początku należy określić czy inwestowanie na giełdzie traktujemy jako grę i chcemy skoncentrować się na szybkich transakcjach spekulacyjnych, czy mamy zamiar inwestować długoterminowo. Podejście spekulacyjne wiąże się z obserwowaniem, analizowaniem bieżących notowań, wykresów zakupionych akcji oraz śledzeniem wszelkich komunikatów gospodarczych. Spekulacje wymagają ogromnego zaangażowania i wytrwałości przez inwestora. W przypadku inwestowania długookresowego najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego momentu na zakup akcji. Wbrew pozorom nie jest to czas hossy, ponieważ akcję należy kupować gdy są tanie, czyli w momencie przeceny na rynkach, korekty rynku czy też kryzysu. Kolejną kwestią jest zbudowanie w miarę zrównoważonego portfela, cechującego się dużą dywersyfikacją. W tym przypadku spadek cen akcji jednego rodzaju spółek może być równoważony przez wzrost cen akcji spółek innego rodzaju.
Inwestowanie realnych pieniędzy, a wirtualna giełda
Oprócz ogólnej wiedzy na temat obrotu akcjami, zasadach kupna i sprzedaży, cyklach koniunkturalnych, poznania spółek giełdowych, analizy bieżących notowań bardzo ważna jest praktyka. Zawsze najlepiej uczyć się na własnych błędach, ale one nierozerwalnie wiążą się ze stratą pieniędzy, dlatego warto skorzystać z symulatora, tzw. konta demo. Prawie wszystko odbywa się tak jak na prawdziwej giełdzie, więc będzie to najlepszą nauką na początek. Inwestujemy wówczas fikcyjne pieniądze i nic nie tracimy. Jeżeli jednak od razu chcielibyśmy spróbować swoich sił na giełdzie to warto na początku zainwestować kilka drobnych kwot, by w razie niepowodzenia uniknąć dużej straty.
Sprawdź również:
Przetestuj bezpłatnie
aplikację OANDA TMS Brokers
- Dostęp do wirtualnego salda 50 000 złotych
- Prosty tutorial po aplikacji dla początkujących
- Możliwość testowania strategii inwestycyjnych bez ryzyka
- Dostęp do materiałów edukacyjnych (w tym ebooki i podcasty)
- Bezpłatne konto demo ważne aż 180 dni
Przeczytaj jak zacząć grać
Przeczytaj bezpłatny poradnik i ucz się inwestować! Dowiesz się z niego jak szybko i łatwo zawierać transakcje online oraz w jaki sposób skutecznie analizować wydarzenia rynkowe. Pobierz już teraz!
pobierz e-book »