Zaległe płatności Polaków na koniec I'13 wzrosły do 38,5 mld zł - BIG InfoMonitor 12-02-2013 12:13

12-02-2013 12:13
12.02. Warszawa (PAP) - Przeterminowane płatności Polaków na koniec stycznia wzrosły do 38,52 mld zł, co oznacza, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy wzrosły o 1,49 mld zł czyli 4 proc. - wynika z raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

"Łączna kwota zaległych płatności na koniec stycznia 2013 roku wyniosła 38,52 mld złotych i w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosła o 1,49 mld zł, czyli o 4 proc. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło ponad 37 tys. dłużników" - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem autorów badania, na razie dynamika wzrostu nie wskazuje na negatywne efekty spowolnienia gospodarczego.

"Póki co dane dotyczące zaległych zobowiązań Polaków nie wskazują na to, żeby sytuacja finansowa gospodarstw domowych uległa pogorszeniu. Mimo to, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, ze w 2013 roku zadłużenie będzie rosło, ale ten wzrost będzie wynikał także z uszczelnienia systemu wymiany informacji" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

"Coraz więcej firm przekazuje dane do Rejestru Dłużników BIG i są one dostępne dla uczestników rynku. Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to można oczekiwać, że zaległości będą z tego powodu rosły i będzie przybywać dłużników" - dodał.

Z badania wynika, że liczba dłużników wzrosła do ponad 2,26 mln, a średnie zadłużenie klienta podwyższonego ryzyka wynosi 17.100 zł.

Raport InfoDług powstaje w oparciu o informacje zgromadzone przez BIG InfoMonitor w Rejestrze Dłużników, dane z Biura Informacji Kredytowej i Bankowego Rejestru Związku Banków Polskich. (PAP)

nik/ asa/