Wskaźnik koniunktury w przemyśle w I wzrósł o 4,3 pkt. do minus 13,5 pkt. - IRG SGH

07-02-2013 11:20
07.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w styczniu wzrósł o 4,3 pkt, do poziomu minus 13,5 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 11 pkt, ale ankietowani spodziewają się poprawy sytuacji.

"W styczniu koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się. Pojawiły się także oznaki zapowiadające poprawę koniunktury w nadchodzących miesiącach. Należą do nich bardziej optymistyczne przewidywania na najbliższe miesiące oraz malejące spadki wartości sald głównych pytań ankiety. Jest to skutek pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu negatywne" - napisano w komentarzu.

"Odnotowano spadek produkcji i portfela zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych. Spadki są jednak mniejsze niż w grudniu. Maleją zapasy. Zatrudnienie spada w obu sektorach, sytuacja finansowa pogorszyła się tylko w firmach prywatnych. Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej pogorszyły się nieznacznie i tylko w sektorze prywatnym. Wartości sald głównych zmiennych są ujemne, ale wyższe niż w 2009 roku" - dodano.(PAP)

map/ jtt/