W kwietniu różnokierunkowe zmiany w nastrojach konsumenckich - GUS

25-04-2013 14:10
25.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu 2013 roku odnotowano różnokierunkowe zmiany w nastrojach konsumenckich - wynika z opublikowanych w czwartek badań GUS.

GUS podał, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,8 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie minus 30,2.

"Na obniżenie się wartości wskaźnika wpłynęły prawie wszystkie składowe, zwłaszcza znacznie gorsze oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (spadek o 3,6 pkt. proc.). Spadki pozostałych składowych były ograniczone do ok. 0,5 pkt. proc." - napisano w komentarzu do badania.

"Natomiast przyszła sytuacja ekonomiczna kraju jest oceniana nieco lepiej niż w poprzednim miesiącu (wzrost o 1,1 pkt. proc.)" - dodano.

Obecny poziom wskaźnika BWUK ukształtował się na podobnym poziomie jak w kwietniu 2012 roku, wzrost o 0,1 pkt. proc.

Z badań wynika również, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 1,6 pkt. proc. i osiągnął poziom minus 37,1, co jest najwyższą wartością wskaźnika od sierpnia 2012 roku.

"Wzrost wartości wskaźnika wynika z bardziej optymistycznych przewidywań dotyczących poziomu bezrobocia (poprawa aż o 7,5 pkt. proc.) oraz ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju" - napisano.

"Obniżyły się natomiast wskaźniki dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 1,7 pkt. proc.) i zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa (spadek o 0,4 pkt. proc.)" - dodano.

Wskaźnik WWUK jest o 2,4 pkt. proc. niższy w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. (PAP)

bg/ osz/