Skrót wiadomości - poniedziałek, 25 marca, 17.00

25-03-2013 17:02
25.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w lutym 2013 roku o 4 proc. rdr do 845,7 pkt. - podał w poniedziałek portal nieruchomości domy.pl.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania w styczniu spadły o 1,1 proc. rdr - podał GUS.

W piątek, 22 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.742,86 mln zł wobec 31.687,72 mln zł w czwartek - podał NBP. W depoyzcie na koniec dnia znajdowało się 4,85 mln zł.

Marcowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że spadła liczba osób spodziewających się zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos. Nadal jednak większość spodziewa się zahamowania inflacji.

Porozumienie w sprawie programu ratunkowego dla cypryjskiego sektora bankowego pozwoli uniknąć niewypłacalności przez ten kraj - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Globalny Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu obniżył się, podobnie jak wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro. Spadki związane są głównie z sytuacją na Cyprze.

Indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) w lutym 2013 r. wzrósł do 0,44 pkt. z minus 0,49 pkt. w styczniu, po korekcie - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago.

BUDŻET, DŁUG

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 201,3 mld zł, a w części dofinansowania UE 143,1 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,69 proc. i wyniósł 12.546,46 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.613,10 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG chce, by liczba spółek w grupie spadła do 14 już w 2015 roku. Na giełdę trafi m.in. PGNiG Technologie i Exalo. Do połowy tego roku może zakończyć się proces sprzedaży Geovity. W 2013 roku grupa może też sprzedać ITG i Nysagaz - poinformował PAP Tomasz Karaś, dyrektor ds. strategii grupy.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza pobrania dywidendy z zysku netto PGNiG za 2012 rok - poinformował PAP minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Grupa Kęty prognozuje ok. 19 mln zł skonsolidowanego zysku netto i ok. 27 mln zł zysku operacyjnego na pierwszy kwartał 2013 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Prognozowany zysk netto jest o ok. 20 proc. niższy niż rok wcześniej, a EBIT jest porównywalny.

KIO oddaliła odwołania konsorcjum SNC-Lavalin i konsorcjum CNEEC od decyzji o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku w Jaworznie - poinformowała w poniedziałek Jolanta Markowska, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Konsorcjum CNEEC nie wyklucza złożenia skargi na decyzję KIO, która oddaliła w poniedziałek odwołania od decyzji o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę bloku w Jaworznie - poinformowała w oświadczeniu Sun Shuyu, poject manager CNEEC.

Oferta Rafako za 142,68 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie modernizacji instalacji odsiarczania spalin bloku nr 5 i 6 w PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów - podało Rafako w komunikacie.

Zarząd ZPUE zarekomenduje przeznaczenie na dywidendę za 2012 rok 50 proc. zeszłorocznego skonsolidowanego zysku netto, co daje 10,44 zł na akcję zwykłą i 11,16 zł na uprzywilejowaną - poinformowała spółka w komunikacie.

TVN nie planuje powrotu do emisji obligacji Senior Notes zapadalnych w 2020 roku przed datą walnego zgromadzenia tj. 15 kwietnia. Oznacza to, że dywidenda prawdopodobnie wyniesie 0,59 zł na akcję - poinformował PAP Tomasz Poźniak, dyrektor ds. relacji inwestorskich TVN.

W dniach od 11 do 17 marca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 19,49 proc., co oznacza 85,15 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 15,92 proc., czyli wpływami rzędu 69,57 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 11 do 17 marca udział TVN w oglądalności wyniósł 12,75 proc. wobec 13,43 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,80 proc. wobec 14,10 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Zarząd Quercus TFI rekomenduje wypłatę 18 gr dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie. Z zysku na wypłatę dywidendy ma zostać przeznaczone 12.788.504,28 zł, a na kapitał zapasowy 814.689,43 zł.

Zarząd Warimpeksu zdecydował o rozpoczęciu niepublicznej oferty obligacji zamiennych o trzyletnim terminie zapadalności. Obligacje zamienne będą uprawniały do zamiany na lub objęcia do 9 mln akcji na okaziciela spółki - podał Warimpex w komunikacie.

Warimpex, który rozpoczyna ofertę obligacji zamiennych, zakłada, że jej wartość może wynieść 40-60 mln zł. Jeśli zakończy się sukcesem, spółka nie będzie wychodzić w tym roku na rynek z kolejną emisją obligacji - poinformował w rozmowie z PAP Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. Do końca kwietnia spółka może sfinalizować rozmowy w sprawie sprzedaży hotelu.

Impera Capital podpisała z Neo Investments przedwstępną umowę sprzedaży akcji Tell, które uprawniać będą do wykonywania nie mniej niż 32,11 proc. głosów na jej WZ - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Mabion przydzielił wszystkie oferowane akcje i pozyskał z emisji 39 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. W ramach book buildingu inwestorzy złożyli deklaracje zainteresowania na prawie 3,5 mln akcji, popyt w transzy instytucjonalnej został zredukowany o jedną trzecią.

Solar, który w IV kwartale miał 0,5 mln zł straty netto, ocenia że w pierwszym i drugim kwartale marża brutto na sprzedaży będzie niższa rok do roku. Dopiero kolekcja jesienno-zimowa powinna przynieść poprawę marż - poinformowali PAP przedstawiciele spółki. Solar będzie rekomendować wypłatę 40 proc. zysku za '12 na dywidendę.

Zarząd Solara czeka na wyjaśnienia Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie dodatkowego audytu ksiąg spółki zleconego przez KNF - poinformowali PAP przedstawiciele Solara.

Kino Polska spodziewa się rekordowych przychodów z reklamy w 2013 roku, do czego może przyczynić się zmiana modelu emisji reklam - poinformował PAP Bogusław Kisielewski, członek zarządu Kino Polska. Dodał, że zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę pełnej dywidendy za rok 2012.

Grupa Nokaut spodziewa się, że jej wyniki w I kwartale 2013 r. będą lepsze niż w analogicznym okresie 2012 r. - poinformował w wywiadzie dla PAP Wojciech Czernecki, prezes Grupy Nokaut. Dodał, że w średnim terminie spółka może zacząć wypłacać dywidendę.

Centrum Doradztwa Ekonomicznego (CDE) zadebiutowało w poniedziałek na rynku NewConnect.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1950, a kurs złotego do euro na 4,1586 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2935 USD i 122,55 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7639,50 USD/t.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na uzgodnienie pomocy finansowej dla Cypru - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,25 USD, po wzroście o 54 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,21-108,23 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. To może nie być jednak ostatnia pomoc - kraj może potrzebować kolejnej - ocenia Reinhard Cluse, analityk UBS.

Wpływy z tytułu przyjazdów cudzoziemców do Polski spadną w 2013 r. do 11,6 mld USD wobec 11,7 mld USD szacowanych na 2012 rok - prognozuje Instytut Turystyki. Liczba turystów spadnie z 14,8 mln w roku ubiegłym do 14,7 mln w 2013 r.

W poniedziałek na GPW pomimo pozytywnego otwarcia pod koniec sesji dominują spadki. Zdaniem analityków optymizm wśród inwestorów się zakończył, a kolejne dni mogą przynieść dalsze spadki. Dla WIG 20 oporem będzie poziom 2.300-2.350 pkt.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Do czasu zakończenia fazy poszukiwawczej wydatki firm poszukujących gazu z łupków mogą wynieść 250 mld zł - szacują przedstawiciele organizacji zrzeszającej firmy wydobywcze. PGNiG spodziewa się, że pierwszą kopalnię uruchomi w 2015 roku, a Orlen Upstream liczy na pierwsze wydobycie w 2016 roku. Minister skarbu zapowiada skorygowanie projektu ustawy o wydobyciu węglowodorów tak, by nie stanowił bariery dla firm.

Niektóre propozycje regulacji dotyczących wydobycia węglowodorów wymagają jeszcze doprecyzowania, być może zmiany tak, by rozwiać wątpliwości potencjalnych inwestorów w sektorze gazu łupkowego - zapowiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

PO szuka pomysłu na związki partnerskie, analizując rozwiązania obowiązujące m.in. w Austrii i na Słowacji. Premier dał klubowi dwa miesiące na przygotowanie ustawy, ale posłowie nadal nie mogą się porozumieć. Kolejna próba dojścia do kompromisu - po świętach.

Zorganizowaną grupę osób i podmiotów dokonujących oszustw podatkowych w zakresie podatku VAT poprzez fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy różnych towarów rozpracowali pracownicy wywiadu skarbowego i inspektorzy kontroli skarbowej.

W poniedziałek rozpoczęła się druga wizja lokalna w należącej do KGHM kopalni ZG Rudna w Polkowicach. W zeszłym tygodniu doszło tam do silnego wstrząsu. Pod ziemią zostało 19 górników. Ratownikom udało się ich wydostać po siedmiu godzinach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, zostaną otwarte we wtorek - poinformował w poniedziałek szef Cypryjskiego Związku Pracowników Banków (ETYK), cytowany przez radio publiczne. Na razie nie ma potwierdzenia ze strony banku centralnego Cypru.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru zawiera wyczerpujący i wiarygodny plan radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami gospodarczymi tego kraju - oświadczyła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Fundusz Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uznał w poniedziałek, że rozwiązanie dla Cypru jest uczciwe, mimo ogromnego obciążenia dla wierzycieli i klientów. Celem było doprowadzenie do tego, by rozdęty sektor bankowy partycypował w kosztach - mówił.

Cypryjski model gospodarczy z jego rozrośniętym sektorem finansowym skończył się - ocenił w poniedziałek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier. Szef KE zapowiedział utworzenie grupy zadaniowej, która wesprze rząd w Nikozji w odbudowie gospodarki.

Udział obligatariuszy oraz depozytariuszy, w podobny sposób jak to ma miejsce w przypadku programu pomocowego dla Cypru, może stać się wzorem dla przyszłych programów restrukturyzacyjnych w strefie euro - powiedział holenderski minister finansów i szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził w poniedziałek opinię, że "na Cyprze kontynuują grabież tego, co już nagrabiono". To pierwszy komentarz władz Rosji do osiągniętego porozumienia strefy euro i MFW z Cyprem, które ma uratować ten kraj przed bankructwem.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi swego kraju przystąpić do negocjacji w sprawie restrukturyzacji rosyjskiego kredytu ratunkowego dla Cypru - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.

Negocjacje w sprawie porozumień UE z Japonią o wolnym handlu oraz o współpracy politycznej, globalnej i sektorowej rozpoczną się w kwietniu - zdecydowali w poniedziałek przywódcy Unii i Japonii. Zobowiązali się też do jak najszybszego ich sfinalizowania.

Miejsce Syrii w Lidze Arabskiej oficjalnie przyznano opozycji walczącej z reżimem Baszara el-Asada - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel tej regionalnej organizacji. Stało się to na dzień przed szczytem Ligi w stolicy Kataru Dausze.

(PAP)

pif/ asa/